Gezi Parkı eylemleri

Gezi Parkı eylemleri
İzmir’deki Gezi Parkı odaklı eylemlerde, Gündoğdu Meydanı'nda kurdukları çadırları kaldırmak isteyen polislere karşı geldikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 5 lise öğrencisinin yargılanmasına başlandı

İZMİR (AA) - İzmir’deki Gezi Parkı odaklı eylemlerde, Gündoğdu Meydanı'nda kurdukları çadırları kaldırmak isteyen polislere karşı geldikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan 5 lise öğrencisinin yargılanmasına başlandı.

İzmir 4. Çocuk Mahkemesindeki duruşmaya, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından 1 ile 4,5 yıl arasında hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan M.A.T, B.S, C.A.U, Z.M.K. ve M.E. ile avukatları Dinçer Çalım katıldı.

Yargılanan lise öğrencileri üzerine atılı suçlamayı reddederek, Gezi odaklı eylemlere destek amacıyla Gündoğdu  Meydanında kurulan çadırlarda kaldıklarını, "çadırların yakılacağı" söylentisi üzerine bunu engellemek için polisin karşısında durduklarını, kesinlikte şiddete başvurmadıklarını söyledi.

M.A.T. ayrıca, temmuz ayında İstanbul'a giderek “Grup Yorum”un konserini izlediğini, polis müdahalesi sırasında başına gaz bombası fişeğinin isabet ettiğini ve bir süre hastanede tedavi altında kaldığını, bu nedenle konuşma güçlüğü yaşadığını söyledi. 

Sanıklar beraatlerini talep etti. 

Sanıkların avukatı Dinçer Çalım ise, Gezi odaklı gelişen eylemlerde polisin orantısız güç kullandığını, olaylarda yaşamlarını yitirenlerin olduğunu belirterek, "Müvekkillerimin çadırlarda kaldıkları doğrudur, ancak sabah henüz toplanmaya başlamışken ve ortada yürüyüş yokken polis müdahale ederek çadırları sökmüştür. Müvekkillerim, olay sırasında polis şiddetinden korktukları için kol kola girmişlerdir. Görevli memurlara  karşı gelmemelerine rağmen bu şekilde yargılanıyor olmaları trajikomiktir. Tümünün beraatini talep ediyorum" dedi.

Hakim Mustafa  Kurtaran, tutanağı tutan polis memurlarının tanık olarak dinlenmelerine, eylemler sırasında bir tertip komitesi tarafından Gündoğdu Meydanına çadır kuracağına dair bir bildirim olup olmadığının Valilik ve Emniyet Müdürlüğü'nden sorulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com