Gezi Parkı zirveye oturdu!

Gezi Parkı zirveye oturdu!
Asayiş haber raporlarında Gezi Parkı zirvede yer aldı.

Gezi Parkı direnişi sadece Türkiye'de değil tüm dünyada büyük bir yankı bulmuştu. Halkın gücünün zorba iktidarları ezip geçeceği ve haklı bir demokrasi savaşının halkın zaferiyle taçlanacağının en büyük göstergesi oldu. Tüm dünya basını bu zaferi yakından takip etti ve kendi halkına duyurdu hemde an be an.

Interpress’in 2013 yılı ilk 6 aylık dönemi ‘Asayiş Haberleri Raporu’ araştırmasına göre, yıllardır gündemin zirvesinde olan terör olaylarında düşüş yaşanırken, hırsızlık ve gasp haberleri ile kazaların gündeme daha fazla geldiği ortaya çıktı. Sürecin son ayında ise gündeme Gezi Parkı olaylarının damga vurduğu belirlendi.

2013 yılının ilk yarısında yazılı basında çıkan asayiş haberlerinin bir önceki yıla göre artış gösterdiği belirlendi.

Medya takip ajansı Interpress’in yaptığı araştırmaya göre; bu yılın ilk altı ayında basında yayınlanan asayiş haberlerinin yüzde 20 artarak toplam 283.247 adete ulaştığı ortaya çıktı. İlk altı aylık döneme Gezi Parkı olaylarının damga vurduğu, bu konunun yazılı basında 28.905 haber ve köşe yazısında yer aldığı tespit edildi.

Terör haberlerinde düşüş gözleniyor

Ulusal, bölgesel ve yerel iki bini aşkın gazete ve derginin incelendiği araştırmaya göre, 2013 yılı ilk altı ayında terör başlığı altında çıkan PKK, çatışma, operasyon ve şehit konulu haber ile yazıların yarı yarıya düşüş göstererek, 24.753’e gerilediği belirlendi.

Hırsızlık ve gasp olayları tırmanışta

Hazırlanan ‘Asayiş Haberleri Raporu’ başlıklı Interpress araştırmasına göre, yılın ilk yarısında asayiş haberleri içinde hırsızlık ve gasp konularının yükselişte olduğu ve şimdiye kadar yazılı basında toplam 22.445 adet haberinin yayınlandığı saptandı. Aynı dönemde 18.294 kaza haberi yayınlanırken, bu haberler içinde ilk sırada 10.490 haberle trafik canavarının yol açtığı kazaların yer aldığı ortaya çıktı. 2013 yıl ilk altı aylık dönemde yazılı basında gıdadan akaryakıta, sigaradan ilaca, tarihi eserden tıbbi malzemeye kadar pek çok farklı konuda toplam 16.434 adet kaçakçılık haberinin yayınlandığı tespit edildi. Ayrıca 15.624 cinayet haberi sayfalarda yer alırken, 7.384 adet intihar ve 2.833 adette yaralama haberi de yayınlanmış.

Cinsel suç ile kadına şiddet haberlerinde de artış var

Yazılı basında yayınlanan asayiş haberleri içinde yılın ilk yarısında en çok artışın cinsel suçlar üzerine olduğu saptandı. Tecavüz, taciz, fuhuş ve porno konularının başta yer cinsel suçlar hakkında toplam 8.739 haber yayınlandığı tespit edilirken, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10’luk bir artış olduğu görüldü.

Kadına şiddet haberlerinin de son altı ayda 1.100 haberi aştığı aynı araştırmada ortaya çıktı. (AAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com