Gezici Müzebüs Afyon'da

Gezici Müzebüs Afyon'da
Müzebüs, Afyonkarahisar'a geldi. Türkiye'nin ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi Koç Müzesi'nin başlattığı gezici müze projesi Müzebüs, Ege Bölgesi'nde ilk gezisini Afyonkarahisar'a gerçekleştirdi. Müzebüs, Afyonkarahisar'da öğrencilerle bir araya geldi.

Müzebüs, Afyonkarahisar'a geldi. Türkiye'nin ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi Koç Müzesi'nin başlattığı gezici müze projesi Müzebüs, Ege Bölgesi'nde ilk gezisini Afyonkarahisar'a gerçekleştirdi. Müzebüs, Afyonkarahisar'da öğrencilerle bir araya geldi.

Müzebüs, sadece ilköğretim okullarını değil Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO), Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) eğitim parkları ile öğrenim birimlerini ve eğitim fakültelerini de ziyaret ediyor. Ege Bölgesi turuna Afyonkarahisar'dan başlayan Müzebüs, TEGV Afyonkarahisar Eğitim Parkı'ndan sonda Ali Çetinkaya İlköğretim Okulu öğrencileriyle bir araya geldi. Müzebüs'ün öğretmeni Osman Arık, müzede bulunan objeler hakkında öğrencilere bilgi verdi. Osman Arık, amaçlarının öğrencilerin ufkunu açmak olduğunu söyledi. Öğrencilere bu objelerin kimler tarafından kaç yılında yapıldığı bilgilerini de verdiklerini belirten Arık, bu proje ile öğrencilerin görme fırsatı bulamadıkları objeleri canlı canlı görme fırsatı bulduklarını ifade etti.
NELER VAR
Tanıtılan objeler arasında, 1740 yılından kalma güneş saati, 110 yıllık kum saati, 1640 yılına ait kronometre, 80 yıllık kurmalı saat, 1940 yılından kalma gramofon, 110 yıllık pusula, 300 yıllık abaküs, 1970 yılından kalma film ve fotoğraf makinesi, 1982 yılından kalma ilk elektronik bilgisayar, 1940 yılından kalma sürgülü hesap cetveli ve Osmanlı döneminden kalma gazeteler yer alıyor.
Müzebüs, Afyonkarahisar merkezde Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu, Sinanpaşa Çobanözü ve Kayadibi İlköğretim Okulu'nda öğrencilerle buluştuktan sonra Uşak ve İzmir'de öğrencilerle buluşacak. 1996 yılında Avrupa Müzeleri Konseyi Özel Ödülü, müzecilik konusundaki öncülük ve girişimciliğinden dolayı Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Rahmi M. Koç'a verildi. Ödül, ilk defa bir Türk müzesine layık görülmesi açısından ayrı bir anlam taşıyor. Bunun yanı sıra Rahmi M. Koç Müzesi,
Kültür Bakanlığı'nın 2001 yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne de layık görüldü. Rahmi M. Koç Müzesi'nin yürüttüğü 'Müzebüs' projesi, okullardaki eğitim ve öğretimi müze eğitimiyle desteklemeyi amaçlıyor. Anadolu'nun en uç bölgelerindeki okullara giderek müzeleri ziyaret etme imkanı olmayan çok sayıda ilköğretim öğrencisinin kişisel ve sosyal alandaki gelişimlerine yardımcı olacak şekilde hayata geçirilen proje, Türkiye'de oluşturulan ilk girişim olma özelliğini taşıyor. Ege Bölgesi turuna başlayan Müzebüs, 8-12 Mart tarihleri arasında Afyonkarahisar'da, 15-19 Mart tarihlerinde Uşak'ta ve 22-26 Mart tarihleri arasında İzmir'de öğrencilerle buluşuyor. Eylül 2003'den bugüne kadar 80 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) 990 ilköğretim okulunun 144 bin 318 öğrencisiyle buluşan Müzebüs'te, ilköğretim öğrencilerinin derslerine destek olacak müze objeleri tanıtılıyor. Bu projede, Neredeyim-Seyahat, İletişim, Hareket ve Kuvvet ile Çevre Bilinci olmak üzere dört ünite ve bu ünitelerle ilgili 42 obje yer alıyor. Her objeyle ilgili tarihi bilgiler verilip objeler tanıtılıyor; objelerin türkçe, matematik, fen bilgisi, sosyal bilgiler dersleriyle bağlantıları kuruluyor. Ayrıca, objelerle ilgili pek çok etkinlik ve oyun da bulunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com