“Gezi”de Cuma vakti

“Gezi”de Cuma vakti
Bugün Gezi eylemlerinde bir ilk yaşandı. Önceki günlerde vakit namazı kılınmıştı ama bugün Antikapitalist Müslümanlar topluca cuma namazı kıldı. Namaz sırasında ilklere bir başkası daha eklendi. Namaz kılanları sol görüşlü gençlerin provokasyonlara karşı

Taksim'deki Gezi Parkı eylemlerinde 11'nci gün yaşanırken, göstericilerden bazıları parka serdikleri halılar ve seccadeler üzerinde cuma namazı kıldı.
 
Gezi Parkı’nda iki gün önce Kandil duası yapan Anti-Kapitalist Müslümanlar grubu üyeleri tarafından Cuma namazı için yerlere halı, kilim ve battaniyeler serildi. Müezzin tarafından megafonla ezan okunmasının ardından göstericiler Cuma namazı için saf tuttu. Cuma namazının sünnetinin kılınmasının ardından Anti-Kapitalist Müslümanlar grubu üyesi tarafından Cuma Hutbesi okundu.
 
Hutbede, “Bu Cuma saatinde Taksim Gezi Parkı’nda buluştuk ve ülkeyi talan edenlerden hesap sormaya geldik. Bu saldırı bir insanlık suçudur. İnsanların birlik olarak haklarını savunması meşrudur, haktır, caizdir. Artık kimse, haksız yollardan elde ettiği güce güvenerek haksızlık yapamayacak. Hiçbir peygamber göremezsiniz ki halkına karşı hükümdarları desteklesin. Mevcut iktidar her platformda Necip Fazıl’dan, Mehmet Akif’ten şiirler okuyor. Biz de Başbakan'a buradan Allah’ın ayetleri ile cevap veriyoruz” denildi.
 
Ardından Yazar İhsan Eliaçık tarafından Cuma namazı kıldırıldı. Cuma namazının ardından gösterilerde yaşamını yitirenler ve Adana’da göstericileri kovalarken düşüp şehit olan Komiser Mustafa Sarı için de gıyabi cenaze namazı kılındı.
 
Namazın ardından bir açıklama yapan Eliaçık, “Okunan Cuma hutbesi, 11 gündür göğüs göğüse direnen gençlerin hazırladığı bir hutbedir” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com