Gezi'de yine gözaltı

Gezi'de yine gözaltı
Şimdi de evsizleri gözaltına alıyorlar.

TMMOB üyelerinin önce basın toplantısı, ardından Cumhurbaşkanı'na çağrı yaptıkları sırada polis evsizleri gözaltına aldı

Gezi parkında polisin cadı avı bitmiyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı odaların yönetim kurulu başkanları tarafından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onay sürecinde olan yasa değişikliği konusunda Taksim Hill Otel'de basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda odalar adına ortak açıklamayı Makina Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Ali Ekber Çakar okudu. Çakar, sözlerine "Cumhurbaşkanı, TMMOB ve odalarının Anayasal yetkilerini ortadan kaldıran düzenlemeyi onaylamamalıdır" dedi.

TMMOB'un açıklamasının ardından grup üyeleri Gezi Parkı'ndan ayrılırken, sivil polisler parkta konaklayan vatandaşların önce eşyalarını belediye ekipleri tarafından kamyonlara yükletti, ardından da gözaltına aldı. Parkta yaşayanların battaniyeleri, yiyecekleri Beyoğlu Belediyesi'ne ait araçlara yüklenirken, bavulları da arandı. Polisler tarafından gözaltına alınan yaklaşık 20 kişi polis aracına bindirilerek, emniyete götürüldü.
 
Parkta yatanlardan bir genç eşyalarını geri almak isteyince polis, "Bunlar çöp ne yapıyorsun sen?" dedi. Bu sırada basın mensupları arasında fotoğraf çeken Alman vatandaşı Klaus Müller "Bunlar çöp değil, 6 kişi öldü" diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine polis ekipleri, Klaus Müller'den kimliğini göstermesini istedi. Önce polis ekiplerinin kimliğine bakan ardından da kendi kimliğini gösteren Klaus Müller gözaltına alındı. Gözaltına alındığı sırada kısa süre polis ekiplerine direnen Klaus Müller, Türkçe tepkisinin ardından önce Almanca, ardından da İngilizce "Ben ne dedim ki? Türkiye demokratik bir ülke mi?" diye bağırdı. Sivil bir polis ise, müdahaleyi çeken basın mensuplarına tepki göstererek, uzaklaşmalarını söyledi. Öte yandan Gezi Parkı olayları sırasında hayatlarını kaybedenler için kurulan simge mezar taşları da bir kez daha belediye çalışanları tarafından çöpe atıldı. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com