Gezi'ye destek veren sanatçılar kara listede

Gezi'ye destek veren sanatçılar kara listede
Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu bu günkü yazısında çok konuşulacak bir iddia kaleme aldı.

Gezi parkı olaylarının ilk çıktığı zamanlarda birçok sanatçı bu olaylara destek vermişti. Destek veren bu sanatçıların bir kara listeye alındığı ve televizyonlarında bu sitedeki sanatçılara iş vermediği iddiaları gündeme bomba gibi düştü.
 
Ali Eyüboğlu’nun Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde oyuncu Derya Alabora ile karşılaştığını ve Alabora'nın “yeni bir projem yok, bende kara listeye alındım” demesi ortalıkta dolaşan kara liste dedikodularını gündeme getirdi. Eyüboğlu Derya Alabora’nın bu listede yer almasının tek nedeninin Memet Ali Alabora'nın yeğeni olması olduğunu söylediğini yazdı.
 
İşte Ali Eyüboğlu'nun yazısından bir bölüm:
" Türkiye ’deki televizyonların hepsi değil, ama en azından reytinglerini ölçtüren kanallarda neler olup bittiğini yakından takip eden biriyim... Şimdiye kadar bu kanalların işbirliği yaparak Gezi Parkı eylemlerine destek veren sanatçılara toplu olarak ambargo uyguladıklarına dair bir şey duymadım.
Antalya’da ufukta yeni proje var mı diye sorduğum Derya Alabora, “Yok... Çünkü ben de televizyonların yasaklılar listesindeyim” dedi.
Alabora her daim muhalif, ama adı Gezi Parkı eylemlerinde ön plana çıkan bir sanatçı değil.
Hal böyleyken ambargolu sanatçılar arasına alınmasını aklım almayınca niye ki diye sorunca verdiği yanıt şu oldu:
“Memet Ali Alabora yeğenim ya, sadece o yetiyor, kanalların elinde dolaşan yasaklı sanatçılar listesinde adımın olmasına.”
Bazı sanatçıların Kanal 7 ve Samanyolu TV ile çalışmadığını, iktidara yakın gazetelere söyleşi vermediğini, aralarındaki derin görüş ayrılıkları ya da iş ihtilafları nedeniyle bazı kanalların da bazı ünlülerle çalışmadığını biliyordum, ama bunu ilk kez duydum.
Dizi yayınlayan kanalların elinde iktidar tarafından hazırlanan bir “kara” ya da “yasaklı sanatçılar listesi” olabilir mi?
Derya Alabora, ısrarla “Ben görmedim, ama sanat camiasında herkes böyle bir listenin olduğunu konuşuyor” dedi...
İktidarın “Gezi Parkı eylemlerine katılan ya da destek verenlere iş vermeyin” diyerek bir “kara liste” hazırlayıp televizyon kanalları yöneticilerine verdiği, onların da bunları elden ele dolaştırdığına inanmıyorum.
Ne bileyim, belki de yasaklar yüzünden insanına ağır bedeller ödetmiş Türkiye’de hala “kara liste”lerin olduğuna inanmak istemiyorum" (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com