Gıda iş yerlerinde denetim

Gıda iş yerlerinde denetim
Kütahya'da gıda ürünleri üretimi ve satışı alanlarında faaliyet gösteren işletmeler, İl Tarım Müdürlüğü ekiplerince denetleniyor.


Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, sağlıklı gıdaların tüketilmesini sağlamak amacıyla yürütülen denetimlerin, üretim, satış ve toplu tüketim yerlerinde sürdürüldüğü bildirildi.
174 Alo Gıda Hattına yapılan ihbarların titizlikle değerlendirildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
''Çok dinamik bir sektör olan gıda sektöründe artırılmış denetimlerin, sağlıklı gıdanın elde edilmesi açısından önemli bir yeri vardır. Bu sayede aynı zamanda merdiven altı tabir edilen ruhsatsız iş yerlerinin çalışmaları engellenerek haksız rekabette engellenmiş olacaktır.
Son zamanlarda basına yansıyan sahte alkollü içki ve kaçak et konusunda da denetimler hızlandırılmış olup, bu denetimler İl Tarım Müdürü Bekir Gencer başkanlığında sürdürülmektedir. Bir taraftan İl Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle toplu tüketim yerlerinde gece denetimleri yapılırken, diğer taraftan il merkezindeki gıda iş yerleri her gün plan dahilinde durmaksızın denetlenmektedir. Halkın tükettiği gıdalara dikkat etmeleri, etiketsiz ve ambalajsız gıdaların alınmaması, son kullanma tarihlerine ve üretim izinlerine bakılması gerekmektedir. Aksayan herhangi bir durum olduğunda ise 174 Alo Gıda Hattına bildirimde bulunulmalıdır.''
Açıklamada, gıdaların sağlıklı ve kaliteli olup olmadığını anlamak amacıyla rutin, şüphe ya da şikayet durumlarında numuneler alındığı, bu amaçla geçen yıl 146 numune alındığını duyuruldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com