Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker:
"Türkiye'nin hayvancılığı gelişiyor. 420 bin ton kırmızı et üretimini 1 milyon tona çıkardık. 8 milyon ton süt üretimini 18 milyon tona yükselttik. Küçükbaş hayvan varlığı 31 milyondan 39 milyona çıktı. Bunlar hep destekle oldu. Bunlar hep uyguladığımız s

ÇANAKKALE (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de hayvancılığın geliştiğini belirterek, "420 bin ton kırmızı et üretimini 1 milyon tona çıkardık. 8 milyon ton süt üretimini 18 milyon tona yükselttik. Küçükbaş hayvan varlığı 31 milyondan 39 milyona çıktı. Bunlar hep destekle oldu. Bunlar hep uyguladığımız stratejik gelişmelerle oldu" dedi.

Eker, Çan ilçesinde, bir şirkete ait et entegre tesisinin açılış töreninde, hijyenik, çevreye duyarlı, biyolojik arıtmaya sahip bu binada tam kapasiteyle çalışılması halinde günde 150 büyükbaş, 300 küçükbaş hayvan kesimi yapılabileceğini bildirdi.

Türkiye'de eskiden küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine destek verilmesi bir yana keçileri düşman eden bir zihniyet bulunduğuna dikkati çeken Eker, ülkenin doğal kaynakları, hayvan ve tarımsal varlığını korumak, kalkınmada bu kaynaklardan daha çok yararlanmak için tüm güçleriyle çalıştıklarını söyledi.

Tarım ve hayvancılıkta Türkiye'nin son 10 yılda dünyanın sayılı güçleri arasına girdiğini dile getiren Eker, "420 bin ton kırmızı et üretimini 1 milyon tona çıkardık. 8 milyon ton süt üretimini 18 milyon tona yükselttik. Küçükbaş hayvan varlığı 31 milyondan 39 milyona çıktı. Bunlar hep destekle oldu. Bunlar hep uyguladığımız stratejik gelişmelerle oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Çanakkale'de, tarım ve hayvancılık bakımından güzel bir potansiyel bulunduğuna işaret eden Eker, bunun daha fazla değerlendirilmesi için çaba gösterdiklerini belirtti.

Eker, Çanakkale'nin tarımsal hasılasını 850 milyon liradan 3,4 milyar liraya çıkardıklarını aktararak, "Potansiyelimizin her gün biraz daha fazlasını kullanıyoruz, kullanmaya devam edeceğiz. Türkiye geçen yıl tarihinde ilk defa rekor kırıp 1,5 milyar dolar hayvansal ürün ihracatı gerçekleştirdi. Geçen sene toplam tarım ihracatımız yaklaşık 18 milyar dolar. İthalatımızdan fazla ihracat yapıyoruz. Türkiye, aldığından çok daha fazlasını dünyaya satıyor. İnşallah bu şekilde de devam edecek" diye konuştu.

Çan Müftüsü Ali Osman Bayrak tarafından dua ettirilmesinin ardından kurdeleyi keserek tesisi hizmete açan Eker, beraberindekilerle binanın bölümlerini gezdi.

Törene, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Çan Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu, İlçe Garnizon Komutanı Binbaşı Hakan Fırat, Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Akkuş ile vatandaşlar katıldı.

- Biga'da "Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı"

Eker, Biga ilçesinde, Vergi Dairesi'nde düzenlenen "Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı"nın ilk bölümünde yaptığı konuşmada, bu tür oturumları Anadolu'daki bazı kentlerde gerçekleştirdiklerini söyledi.

Söz konusu toplantılarda, bölgelerin tarım, hayvancılık, su ürünleri, gıda, balıkçılık, kırsal kalkınma gibi konularını ele aldıklarını anlatan Eker, "Ankara'yı Çanakkale'ye getirdik. Toplantı sonuçlarını, toplantıya katılanlara bildireceğiz. Bire bir bilgilendirmeyle ufuk açıcı bir tartışmanın aynı zamanda toplantısını yapmış oluyoruz" ifadesini kullandı.

Basına kapalı ikinci bölümle devam eden toplantıda, Vali Çınar, Milletvekili Kaşdemir, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Akkuş'un yanı sıra Biga Kaymakamı Fatih Genel, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Ceylan, Ziraat Odası Başkanı Beytullah Elmacı ile sektör temsilcileri hazır bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com