Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Bolu'da:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Boluda:
"Gençlere, çocuklara ve yeni nesillere binicilik sevgisi nasıl aşılanır, atla terapi ve bazı hastalıkların tedavisi nasıl mümkün olur, bunun üzerinde çalışıyoruz"

BOLU (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Gençlere, çocuklara ve yeni nesillere binicilik sevgisi nasıl aşılanır, atla terapi ve bazı hastalıkların tedavisi nasıl mümkün olur, bunun üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Bolu Valisi Ahmet Zahteroğlulları'nı ziyaret eden Eker, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, kente gıda, tarım ve hayvancılık alanındaki çalışmaları izlemek, sektör paydaşları ile ayrıntılı ortak akıl toplantısı yapmak için geldiklerini söyledi.

Kentin gıda, tarım ve hayvancılık alanında uygulayacağı projeleri gözden geçirmek, sorunların çözümü için paydaşların önerilerini almak amacıyla ortak akıl toplantıları düzenlediklerine dikkati çeken Eker, şöyle konuştu:

"Bolu'daki tüm dinamiklerin, tarım, hayvancılık ve gıdayla ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katıldığı toplantı yapıldı. Bunlar ayrıntılı masaya yatırıldı. Bugün benim de iştirak edeceğim toplantıyla sonuç çalışması yapılacak. Bolu'da zirai ve bitkisel üretimle, hayvancılıkla, özellikle beyaz et sektörü ile ilgili, karşılaşılan birtakım atıklar, sorunlar var. Bunların çevreye daha az zarara vereceği şekilde ne tür çalışmalar yapılıyor? Ekoturizm var. Bolu'da bunlar tarımla, tabiatla ilişkili. Bunları ayrıntılı yeniden gözden geçireceğiz."

Kentin tarım ve hayvancılık sektöründe çok önemli gelişme sağladığını aktaran Eker, gerek beyaz et gerekse tarım ve hayvancılığın ihracattaki payının kat kat arttığını kaydetti.

Kırsal kalkınma ve yatırım desteklerinin sürdürüldüğüne işaret eden Eker, "Çok sayıda projemiz hayata geçti. Önümüzdeki süreçte bunların yeniden değerlendirilmesi, buna istikamet verilmesi için böyle zaman zaman illerde ortak akıl toplantıları yapıyoruz. Bizim de geçen zamanda hem ortaya çıkan sonuçlar hem de bundan sonraki süreçte neler yapacağız, onları konuşacağımız ortak sektörel akıl toplantısı olacak" ifadesini kullandı.

- At Yetiştiriciliği Projesi

Eker, At Yetiştiriciliği Projesi'nde Bolu'ya yer verip vermeyecekleri sorusu üzerine kentin Köroğlu'nun toprakları olduğunu, projede değerlendireceklerini dile getirdi.

Eker, şöyle devam etti:

"Bu topraklarda, Anadolu coğrafyasında, tarihimize millet olarak atla hep haşır neşir olunmuş ama böyle atlarla insanlar modernleşme ve kentleşme sürecinde birbirinden biraz ayrı düştü. Bu ayrılığın aslında önemli olduğunu aslında biliyoruz. Tekrar biz insanla atın buluşmasını sağlayacak yeni projeleri hayata geçirmenin çabası içindeyiz. Atçılığı geliştirdik. Hamdolsun, belirli noktaya geldi. Gençlere, çocuklara ve yeni nesillere binicilik sevgisi nasıl aşılanır, atla terapi ve bazı hastalıkların tedavisi nasıl mümkün olur, bunun üzerinde çalışıyoruz. Bunların merkezlerinin çoğaltılması, at ve atçılık eğitim merkezlerinin kurulması ile ilgili özellikle belediyelerimizin bu tür hizmetleri daha iyi yapacak projeleri hayata geçirmesini arzu ediyoruz.

Tasarrufumuzu her imkanda ve fırsatta ilgili kurum ve kuruluşlarımızla, vatandaşlarımızla paylaşıyoruz."

Güzel ve soylu atlar yetiştirilmesinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Eker, "Güzel ve soylu atlar yetiştireceğiz. Atla ilgili mahalli faaliyetlere destek oluyoruz ama kastettiğimiz biraz daha farklı, kurumsallaşmış, özellikle vatandaşlarımızın binicilik sevgisinin aşılanması, at binmenin öğrenilmesi, öğretilmesi, bunun geliştirilmesi ve bu kültürün yayılması. Çocuklar için ve özellikle bazı özürlü ve engelli kardeşlerimizin tedavisinde atla gerçekten tedavi yapılabildiğini biliyoruz. Bunun tedavi şeklinin biraz daha yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Bolu da pek ala olabilecek bir yer" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com