Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Diyarbakır'da:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Diyarbakırda:
"Aralık ayında 17 Aralık ile gelişen olayların aslında perde arkasında en büyük hedefin Türkiye'nin barışı, özellikle Kürt meselesinin çözümüyle ilgili sürecin hedefte olduğu artık kimsenin meçhulü değildir"

DİYARBAKIR (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker,"Aralık ayında 17 Aralık ile gelişen olayların aslında perde arkasında en büyük hedefin Türkiye'nin barışı, özellikle Kürt meselesinin çözümüyle ilgili sürecin hedefte olduğu artık kimsenin meçhulü değildir" dedi.

Diyarbakırlı sanayici ve iş adamları tarafından, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinin (OSB) sorunlarının anlatıldığı yemekli toplantıya katılan Eker, burada yaptığı konuşmada, kentte üretilen ürünlerin artık sadece iç pazarda değil, uluslararası pazarda da talep gördüğünü söyledi.

Huzur ve barış ortamının ekonomik etkisine dikkati çeken Eker, "Bunun ileriki günlerde Diyarbakır'ın huzura daha çok kavuştuğu, huzur ve barış ortamının kalıcı hale geldiği günlerde, bu gelişim ve büyüme potansiyelinin çok iyi noktaya taşınacağını hepimiz biliyoruz" ifadesini kullandı.

Barış ve huzur ortamını kalıcı kılmak için ellerinden geleni yaptıklarını aktaran Eker, "Olan biteni son bir yılda dikkate aldığınızda, gerek Türkiye'de vuku bulan 'Gezi' diye tabir edilen olaylar, gerekse 17 Aralık ile gelişen olayların aslında perde arkasında en büyük hedefin Türkiye'nin barışı, özellikle Kürt meselesinin çözümüyle ilgili sürecin hedefte olduğu artık kimsenin meçhulü değildir" şeklinde konuştu.

Kürt sorununun çözümünün önemini vurgulayan Eker, şöyle dedi:

"Diyarbakır'ın barışı ve huzuru, Türkiye'nin önemli bir meselesinin çözülmesi, sadece Diyarbakır'ın ve Türkiye'nin değil, bütün Orta Doğu, bölgesel ve oradan da küresel barışa açılan önemli bir kapıdır. Biz bu anlayış ve bilinçle meselelere yaklaşıyoruz. Bütün gayemiz ve çabamız bunun ne olursa olsun hayata geçmesi, taviz verilmemesidir. Bir daha kanamalı, gözyaşının sel olduğu, ocakların söndüğü günlere dönülmemesidir."

- 69 projeye 72.2 milyon lira hibe

Eker, OSB'nin doğalgaz, karayolu, demiryolu ve elektrik sorununu büyük ölçüde takip ettiklerini kaydederek, sorunlar konusunda Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç ve önceki Vali Mustafa Toprak ile bilgi alışverişinde bulunduğunu, giderilmesi için Ankara'da hızlandırma gayretinde olduğunu söyledi.

Eker, tarihin hiçbir döneminde bugün sahip olunan imkanlar kadar hibenin hiçbir dönemde sağlanamadığını vurguladı.

OSB'nin de kırsal kalkınma desteklerinden faydalanabildiğini hatırlatan Eker, "Şu ana kadar 72,2 milyon lira değerindeki 69 proje için sözleşme imzaladık. Bu projelerdeki hibe tutarı 40,7 milyon liradır. Bu projeler, bazı alanlarda 3 milyon avroya, bazı alanlarda bir milyon avroya, bazı alanlarda da 400 bin avroya kadar. Bunların hepsi hibe desteği verilmek üzere yatırımcıyı ve proje sahibini Diyarbakır'da bekliyor" şeklinde konuştu:

Eker, gıda sanayisine önem verilmesi gerektiğine işaret ederek , konuşmasını şöyle tamamladı:

"Diyarbakır'ın nüfusu 1 milyon 600 bini geçti. Güneydoğu Anadolu bölgemizde büyük gıda talebi var ama çok daha önemlisi sınırlarımızın hemen dışında gerek Irak'ta gerek Suriye'de gerekse de Arabistan Yarımadası'nda, Körfez ülkelerinde çok büyük gıda talebi var. Bunların hepsi net ithalatçı. Bizim burada bu kadar üretim potansiyelimiz var. Bunun sanayi ürünü haline dönüştürülmesi için hibe veriyoruz. Bunu kullanalım ve büyüyelim. Oralara ihraç edelim."

Toplantıya çok sayıda iş adamı katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com