Gidişi bile kurtarmadı

Gidişi bile kurtarmadı
10 yıllık tahvilde faiz yüzde 7.50'ye dayandı, sürdürülemez olarak görülen yüzde 7 sınırının aşılması İtalya'yı çöküşün eşiğine getirdi.

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin istifa edeceğini açıklaması suların durulmasına yetmedi. İtalya’nın 10 yıllık tahvillerinde faiz oranı dün önceki güne oranla yüzde 0.82 artarak yüzde 7.50’ye dayandı. İtalya’nın sürdürülemez olarak görülen yüzde 7’yi aşan borçlanma maliyetleri Euro Bölgesi’nin 1999 yılında kurulmasından bu yana en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

Uzmanlar, İtalya’da faiz oranının yüzde 7.40 olmasına rağmen, Almanya’nın 10 yıllık tahvillerinde faiz oranının yüzde 1.7 seviyesinde olmasının tehlikenin büyüklüğünü
ortaya koyduğu görüşünde. Bu rakamlarla İtalya’nın borçlanma faizleri ile gösterge Alman tahvilleri arasındaki faiz farkı da 560 baz puanı görerek rekor kırdı.

Euro Bölgesi’nin üçüncü büyük ekonomisi İtalya’nın 1.9 trilyon dolarlık borç yükü bulunuyor. İtalya’nın sadece 2012 yılında 300milyar Euro’luk borcu çevirmesi gerekiyor.

DOLAR 4 KURUŞ YÜKSELDİ: 1.80
Bu arada, Euro, dolar karşısında değer kaybı yaşadı. Euro/dolar paritesi yüzde 2 değer yitirerek 1.38'den 1.35'e düştü. Paritedeki bu düşüşün ardından dolar Türk Lirası karşısında uluslararası piyasalarda yapılan işlemlerle 4 kuruş birden yükselerek 1.76'dan 1.80 liraya çıktı. Yunanistan'da sorunun çözümlememesi nedeniyle bu ülkenin tahvillerine yatırım yapmış olan banka hisseleri çakıldı.

Avrupa borsaları bankalar öncülüğünde yüzde 2 ile 5 arasında değer yitirdi. İtalyan borsasındaki kayıp yüzde 5'i buldu. ABD borsaları da yüzde 2'yi aşan düşüşler yaşadı. Petrol fiyatları da belirsizlik endişesiyle yüzde 2 geriledi ve varil fiyatı 94.9 dolara
kadar düştü.

Silvio Berlusconi, şubat ayında seçimlerin yapılabileceğini öngördüğünü söyleyerek, seçimlerde kendisinin yeniden aday olmayacağını açıkladı. “Bütçe yasası geçer geçmez istifa edeceğim. Meclis’te başka olası çoğunluk bulunmadığı için şubat ayının başlarında erken seçim yapılacağını düşünüyorum” diyen Berlusconi, merkez sağın başbakan adayının Özgürlük Halkı Partisi lideri ve eski Adalet Bakanı Angelino Alfano olacağını belirtti. Alfano, dün Berlusconi’nin konutunu ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

İtalya’da yeni yönetim için arayışlar sürerken, AB’nin istediği kemer sıkma tedbirlerinin uygulanacağı yasanın içeriği ise henüz kaleme alınmadı.

ŞUBATTA SEÇİM VAR
Berlusconi, Alfano’yu destekleyecek Berlusconi’nin istifa edeceğini açıklaması piyasaları sakinleştirmeye yetmedi. 10 yıllık tahvilde faiz yüzde 7.50’ye dayandı, sürdürülemez olarak görülen yüzde 7 sınırının aşılması İtalya’yı çöküşün eşiğine getirdi

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com