GİMSAN Yeni Yönetimi Maaşları Ödemiyor!

GİMSAN Yeni Yönetimi Maaşları Ödemiyor!
106 TEKSTİL İŞÇİSİ ÜCRETLERİNİ ALAMADIKLARI GEREKÇESİYLE ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI İLE KÜTAHYA BÖLGE ÇALIŞMA MÜDÜRLÜĞÜ'NE ŞİKAYET DİLEKÇESİ GÖNDERDİ

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Gediz İplik ve Mensucat Sanayi A.Ş.'de (GİMSAN) çalışan işçiler ücretlerinin ödenmediği gerekçesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kütahya Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi gönderdi.
106 kişinin imzaladığı dilekçe ile Gediz Postanesi'ne gelen işçiler, ücretlerinin bir an evvel ödenmesi ve dertlerine çare bulunması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kütahya Bölge Çalışma Müdürlüğü'ne faks çekerek şikayette bulundular.
Sendikasız ve asgari ücretle çalıştıklarını söyleyen işçiler, faks yoluyla gönderdikleri şikayet dilekçesinde 3 yıldan beri yıllık izinlerinin kullandırılmadığını, fazla mesai ve pazar çalışmalarının ücretlerinin de verilmediğini bildirdiler. İşyeri yetkililerince fazla mesailerin yerine izin kullandırılacağı sözü verildiğini, ancak bu sözün bir tülü yerine getirilmediğini belirten işçiler, yaklaşık 1 yıldan beri aylık ücretlerinin parçalanarak ve geciktirilerek verildiğini kaydettiler. 106 işçinin isim ve imzası bulunan 5 sayfalık şikayet dilekçesinde, 2009 yılı Mayıs ayından itibaren sürekli çalıştıkları halde hiç ücret alamadıklarını ve yaşam mücadelesi verdiklerini ifade eden işçiler, bu mağduriyetin giderilmesi için bakanlığın bir an evvel inceleme yapmasını istediler.
Postane önünde dertlerini dile getiren işçiler, yaklaşık 140 işçinin çalıştığı işyerinde herhangi bir mali sıkıntı olduğuna inanmadıklarını, aksi halde fazla mesai yerine aylık normal çalışma günlerinin kısaltılması gerektiğini ileri sürdüler. Hükümetin sıkıntıya giren işyerlerini türlü şekilde desteklediğine işaret eden işçiler, üretim ve istihdamın canlı tutulması için verilen bu desteğin kendilerine hiçbir şekilde yansımadığını bildirdiler.
Kapanmasını hiçbir şekilde istemedikleri şyerinin ayakta kalması için var güçleriyle çalıştıklarını ve gayret gösterdiklerini vurgulayan işçiler, “Son model ve lüks arabalarla gezen işyeri sahipleri bizi açlığa mahkum etti. Esnafa olan borçlarımız yüzünden çarşıdan geçemez olduk. Çocuklarımızın yüzüne bakamıyoruz. Ailelerimiz perişan. Sabrımız kalmadı, bıçak kemiğe dayandı. Yetkililerin bu duruma bir çare bulmasını istiyoruz” dediler. (Mehmet Altıntaş,İHA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com