''Girişimci'' olun

''Girişimci'' olun
İşadamı Mustafa Telli Başkanlığındaki TOBB Kütahya Genç Girişimciler Kurulu, geçtiğimiz günlerde Ankara TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde gerçekleştirilen “TOBB 1.Genç Girişimciler Kurulu Kongresi” ne katıldı. Kongrede konuşma yapan

İşadamı Mustafa Telli Başkanlığındaki TOBB Kütahya Genç Girişimciler Kurulu, geçtiğimiz günlerde Ankara TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde gerçekleştirilen “TOBB 1.Genç Girişimciler Kurulu Kongresi” ne katıldı. Kongrede konuşma yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu işsizlikle mücadelede yapılması gereken en önemli adımın girişimci ruhuyla iş hayatına atılmak ve çıkabilecek engelleri görmezden gelerek yola devam etmek gerektiğini vurguladı.

81 ilde teşkilatlanmasının büyük bir kısmını tamamlamış olan TOBB Genç Girişimciler Kurulu kongresi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, TOBB Başkanı ve Genç Girişimciler Kurulu Onursal Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı'nın katılımında gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü TOBB Yönetim Kurulu üyesi İlhan Parseker'in yaptığı ve çok sayıda genç girişimcinin katıldığı kongrede konuşmacılar katılanlara önemli mesajlar verdi.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu' 1.Genç Girişimciler Kurulu Kongresi'nde şu konlara değindi:
TOBB olarak Türkiye'de girişimciliğin desteklenmesini, hem ekonomik büyüme hem de istihdam artışı anlamında gerekli olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, İkinci Dünya Savaşında yerle bir edilen Almanya ve Japonya, yirmi yıl içinde, iktisadi birer dev haline geldilerse, bunun sebebi, daha 20. yüzyılın başında, son derece gelişmiş, “girişimci orta sınıf”a sahip olmaları ile ilgili olduğunu vurgularken doğu bloğunun ise bilimsizlikten, eğitimsizlikten ve kaynaksızlıktan değil, girişimci orta sınıfının olmamasından dolayı gelişemediklerini belirtti.
Çin ekonomisinin yükselişinde ucuz işgücünün, ABD ekonomisinin kalkınmasında birikmiş sermaye avantajının önemi ön plana çıkıyorsa, Türkiye ekonomisinin üzerinde yükseldiği temel direk de, girişimci ruhun başarısı olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin İtalya'dan Çin'e uzanan geniş bir coğrafyada, özel sektörü en gelişmiş ülkesi olduğna değinerek, bugün Balkanlarda, Kafkaslarda, Orta Asya'da ve Ortadoğu'da, dünyanın neresine giderseniz gidin bir Türk girişimciye rastlanabileceğine inanadığını dile geitirdi. Dünyanın en gelişmiş piyasalarıyla rekabet edecek kalitede sanayi ürünleri üretiklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, Türk Müteahhitlerin 70 ülkede iş yaptığını, ayrıca Türkiye'nin turizmde, dünyanın önde gelen cazibe merkezlerinden biri haline geldiğinin de altını çizdi. Böylece hedeflerinin dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmek olduğunu da vurguladı. Bu hedefleride gerçekleştirmek için öncelikle girişimci sayısını artırılması gerektiğine inanan Hisarcıklıoğlu, uluslararası girişimcilik endeksine göre, 100 yetişkin içinde, şirket kuran insanların sayısına bakıldığında, Türkiye'nin % 4,6 ile 29. sırada yer aldığını, bu sayının ABD`de % 11,7, Güney Kore`de %15 ve Meksika`da % 18,7 olduğuna dikkat çekerek Türkiye'nin durumunun da pek parlak olmadığını ifade etti.
Hisarcıklıoğlu Türkiye'deki 6 milyona yaklaşan işsize ve her yıl işgücü piyasasına giren 700 bin gencimize iş olanağı sağlamanın tek yolu, girişimci sayısının artırılması ve özel sektörün hacminini büyütmekle çözülebileceğini belirtti.
TOBB olarak, özellikle kadın girişimcilerin ve genç girişimcilerin sayısıyla niteliğinin artırılmasını ve örgütlenmesini son derece önemsediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, bu konuda önemli bir adım attıklarını birliklerinin bünyesinde, Türkiye'nin 7 bölgesi ve 81 iline yayılacak altyapıya sahip, iki oluşumu, Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu'nu, hayata geçirdiklerini vurguladı. Sorunların olduğunu, eksikliklerin olduğunu ama bütün bu sorunların üstesinden gelebilmek için umutsızluğa düşmeden çalışmanın çok önemli olduğu da bellirtti.
Bakan'dan Gençlere Müjdeli Haber
Kurula katılan ve bir konuşma yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün gençlere önemli haberler verdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bu yıl ''Tekno girişim Sermayesi Desteği'' adı altında genç girişimcilere yönelik çok önemli bir proje başlattıklarını belirterek, ''Teknolojik ve yenilikçi fikri olan gençlerimize kefilsiz, karşılıksız, geri ödemesiz 100 bin liraya kadar hibe desteği sağlıyoruz'' dedi.
Yenilikçi fikri olan gençlere Teknoparklarda, Teknoloji merkezlerinde yer tahsisi de yaptıklarını kaydeden Ergün, ''2009 yılı Nisan ayında ilk başvuruları kabul etmeye başladık, bugüne kadar 159 başvurudan 78'i uygun bulundu'' dedi.
Bakan Ergün, yine bu proje çerçevesinde, 2010 yılı başvurularının başladığını ve 4 Ocak 2010'a kadar başvuruları kabul edeceklerini kaydetti.
TOBB Genç girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, üye sayılarını her yıl artırma çabası içinde olduklarını belirterek şu konulara değindi
TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı da yaptığı konuşmada, 81 ilin 78'inde teşkilatlandıklarını ve 1500'ü aşkın üyelerinin bulunduğunu belirterek, sadece 150 üyenin kadın üye olduğunu ve bu sayıyı gelecek yıl ikiye katlamayı hedeflediklerini söyledi.
Girişimciliğin, istihdam, rekabet ve refah açılarından önemli bir faktör olduğunu vurgulayan Ali Sabancı, istihdam ortalama yaşı 29 olan Türkiye'de, 6 milyon 300 bin kadar işsiz bulunduğunu, kadınlar arasındaki işsizliğin daha yüksek olduğunu da bildirdi.
Türkiye'de 100 kişiden sadece 6'sının girişimci olduğunu belirten Sabancı, erkek girişimci sayısı 1,3 milyon iken kadın girişimci sayısının ise 80 bin düzeyinde kaldığını vurguladı.
Türkiye'de girişimcilik hakkındaki farkındalığın artırılması gerektiğinin altını çizen Sabancı, ayrıca rol model sayısının artırılarak, girişimcilerin, toplumsal dönüşümde daha aktif rol alması gerektiğini de ifade etti. (İ.Boz)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com