Girişimciler "melekleriyle" uçacak

Girişimciler melekleriyle uçacak
Girişimcilerin başarılı fikirlerine finansman sunan "Melek yatırımcılığın" Türkiye'de kurumsal düzeydeki

İSTANBUL (AA) - MUSAB TURAN - Girişimcilerin başarılı fikirlerine finansman sunan "Melek yatırımcılığın" Türkiye'de kurumsal düzeydeki temsilcilerinden yatırım bankası Aktif Bank,  Türkiye'de gelecek vaat eden projelere destek olmaya devam ediyor.

AA muhabirinin girişimciliğin finansmanı anlamına gelen"Melek yatırımcılık"la ilgili sorularını yanıtlayan Aktif Bank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi  Dr. Önder Halisdemir,  Türkiye'de girişimciliği Avrupa ve Amerika ortalamasının çok gerisinde kalmasına karşın önemli mesafeler kat ettiğini söyledi.

Kendilerinin Türkiye'nin en büyük yatırım bankası olduğunu, yatırım bankalarının fikre ve projeye yatırım yaptığını anlatan Halisdemir, "Yatırım bankaları teminat ve kredi düzleminde iş yapmaz. Riski alırsın. Çoğunluk alınmaz, azınlık pay alınır, çoğunluk taşın altına elini koyan o kurucu deha, girişimcide olsun. Biz de fon ve operasyonel imkanlarımızı seferber edelim, o iş başarılı olsun" bilgisini verdi.

Avrupa'da geçen yıl sonu itibarıyla 70 bin melek yatırımcı, 5 milyar dolar  işlem hacmi, Amerika'da ise 300 bin melek yatırımcı, 23 milyar dolarlık da bir hacim bulunduğunu anımsatan Halisdemir, Türkiye'de henüz 150-200 melek yatırımcının bulunduğunu söyledi. 

Hükümetin girişimciliğe tanıdığı yeni imkanlarla bu rakamların büyüyeceğini dile getiren Halisdemir, şöyle konuştu:

"Girişimciliğin düzenleme tarafında bir eksiği kalmadı. Geçen sene bu konuya sıfırdan başlanıldı ve büyük mesafeler alındı. Girişimcilik esasen bugüne kadar yapılıyordu ama dost finansmanıyla yapılıyordu. Bu 'hatır-gönül' finansmanına 'melek yatırımcılık' ismini kamu otoritesi koydu ve burada liderlik yaptı. Şimdi buraya sağlanan yüzde 75 vergi teşviği dünyanın hiçbir yerinde yok. Bu ne demek; kamu otoritesi burada dedi ki, 'Kardeşim yeter ki iş geliştirin, yeter ki güzel fikri olanlara yatırımcılar para koysun, gidip mevduata kitlemesin, ben de kamu otoritesi olarak vergide elimden geleni yapacağım.' Avrupa'daki en büyük teşviği verdi. Biz Türkiye olarak bu işin mecrasını daha yeni oluşturduk. Şimdi hızla gelişiyor."

 

- "Okullarımızda iyi birer memur olarak yetiştiriliyoruz"

 

Türkiye'deki süregelen eğitim sisteminin girişimciliğin önündeki en büyük engel olduğuna dikkati çeken Halisdemir, "Biz okullarımızda iyi birer memur olarak yetiştiriliyoruz. kafamızda bir tek 'iyi bir yere gireyim, iyi bir ücret alayım' düşüncesi var. Üniversite son sınıfta da çobanlarımızı arıyoruz. Sağa sola CV gönderiyoruz, 'bizi kim güdecek' diye… Malesef ben dahil hepimiz böyle yetişiyoruz. Ama girişimci fikirlerin Uluslararası girişimcilik dünyasının etkili organizasyonlarından Seedstars World Start-Up Yarışması gibi etkinlikle gençlerimizin hayatına girmesiyle işler değişiyor. Gençlerimiz 'Bunda ne var, ben de bunu yaparım', 'Bende yatırım alsam, ben de bunu yaparım' gibi düşüncelere yöneliyor. Bu ve benzeri yarışmalar gençlere yeni bir enerji veriyor, paradigma değişimine yol açıyor" değerlendirmesini yaptı.

 

- "5 milyar lira yurt içinde, 5 milyar lira yurt dışında 10 milyar liralık bir finans grubu olduk"

 

Aktif Bank'ın kendi başına bir girişimcilik örneği olduğunu aktaran Halisdemir, banka olarak faaliyete geçirdikleri işlere ilişkin, şu örnekleri aktardı:

"Bizim banka 2007'de büyüklüğü 67 milyon liraydı. Şimdi 5 milyar lira yurt içinde, 5 milyar lira yurt dışında 10 milyar liralık bir finans grubu olduk. Hep yeni işlere yatırım yaparak bu kadar büyüdük. Biz yatırım bankası olduğumuz için girişim zaten bunun ruhunda var. Bugüne kadar yatırım bankacılığı konsepti pek önemsenmemiş. Mesela ulaşıma yatırım yaptık, Akbil'in Anadolu versiyonu bir iş kurduk. Daha doğrusu Londra'daki Oyster'ın benzeri bir iş kurduk. İsmi E-Kent AŞ. Bugün Ankara dahil 21 şehirde bizim çözümlerimiz var ve 20 milyona yakın insan kullanıyor… Sporla alakalı işimizde Asset AŞ, bugün 1. ve 2. liglerin E-Bilet ve kart işlerini yapıyoruz, bu kart hem stada giriş kartı hem ulaşım kartı hem banka kartı hem de kredi kartı… Ve kağıt devri bitti. 

Bunların yanında para transferine yatırım yaptık. Türkiye'de bir tek yabancı para transfer markaları vardı… Western Union, MoneyGram gibi yapılar vardı. Biz kendi aramızda 'Turkish Union' diyoruz. ". Biz bu kadar göç vermişiz yurt dışına ve kendi para transfer sistemimiz yoktu. 70'in üzerinde ülkeye para gönderiyoruz, para alıyoruz."

 

- "Büyük şirketlerin bile attığı okların hepsi 12'den vurmuyor"

 

Start Up yani başlangıç düzeyindeki fikirlerin artık daha kolay finansmana erişim sağlayabildiğini vurgulayan Halisdemir, şöyle devam etti:

"Fikirden sonraki en temel hammadde para… Para oldu mu hammadde alıyorsun, eleman alıyorsun, teknoloji alıyorsun, yer alıyorsun, fikrini realize etmek için ekipman alıyorsun… Fikir bulduğunda para yoksa ya eş-dosttan buluyorsun ya da organize piyasalardan buluyorsun. Organize piyasa dediğimiz ne? Bankacılık… Bankacılık nasıl kredi veriyor? Teminatın kadar… E sen daha o seviyede biri değilsin ki… Daha fikir aşamasında birisin. Bu fikirlerin birçoğu başarısız olacak zaten. Bugün büyük şirketlerin bile attığı okların hepsi 12'den vurmuyor ki. Bugün şekerleme üreticileri bile senede 20 çeşit şekerleme piyasaya sürüyor ki bunlardan 3 tanesi tutsun diye. Ama o 20'yi sunmadan o 3 taneyi yakalayamıyorsun. Girişim dünyası da böyle bir yapı…"

Aktif Bank olarak Avrupa Melek Yatırımcılık örgütünün Türkiye'de kurulmasını sağladıklarını dile getiren Halisdemir, sadece "Bir fikrin mi Var" yarışmasındaki fikirleri desteklemek için 1 milyon liralık fon ayırdıklarını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com