"Gitarın büyülü elleri" Türkiye'ye geliyor

Gitarın büyülü elleri Türkiyeye geliyor
Hollanda Kraliyet Konservatuvarı öğretim üyesi, dünyaca ünlü gitar virtüözü Enno Voorhorst, İzmir merkezli olarak faaliyet gösteren EFM Uluslararası Kültür Ajansı’nın hazırladığı proje çerçevesinde, sanat yaşamında ilk defa geleceği Türkiye’de genç gitari

İZMİR (AA) - UFUK KIRABALI - Ortaya koyduğu performansla "gitarın büyülü elleri" tanımlamasını elde eden dünyaca ünlü Hollandalı virtüöz Enno Voorrhorst, sanat yaşamında ilk kez geleceği Türkiye’de genç gitaristlere ders verecek. 

Hollanda Kraliyet Konservatuvarı öğretim üyesi, dünyaca ünlü gitar virtüözü Voorhost, Ensemble Feverish Music (EFM) Uluslararası Kültür Ajansının Yaşar Ünivesitesi işbirliğiyle düzenleyeceği  "Uluslararası Gitar Günleri 2014" etkinliğine katılacak. 

EFM Uluslararası Kültür Ajansı Kurucusu Zafer Yümlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ajanslarının 2014 yılı faaliyetleri kapsamında dünyaca ünlü Enna Voorhost’un ilk defa Türkiye geleceğini ve burada genç gitaristlerle "master class" çalışması yapacağını bildirdi. 

Voorhost’un, Türkiye, özellikle de gitar konusundaki teknik ve yorum gücü paylaşmak üzere gelmesinin, hem kültür sanat yaşamı açısından hem de müzik eğitimi alan ya da profesyonel gitaristler için çok önemli olduğunu ifade eden Yümlü, Yaşar Üniversitesi’nde "Uluslararası Gitar Günleri 2014" adıyla düzenlenecek etkinliğin 26-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirileceğini belirtti. 

 

- Bir yılda 7 uluslarararası ödül sahibi 

Yümlü, performansıyla aynı yıl içinde 7 ulusalararası yarışmada birincilik ödülü kazanmış ve bunun yanı sıra pek çok başarıya imza atmış Voorhost’un, Türkiye’de CD’lerine dahi ulaşmanın mümkün olmadığına işaret ederek, şunları söyledi: 

"Bu eğitimde öğrenciler, üç gün boyunca bire bir Voorhost  ile ders yapma imkanı bulacaklar. Kendisi özellikle Barok dönem gitar edebiyatında çok önemli bir isim. Voorhost, bu çalışmada katılımcılara sadece gitar çalma tekniği konusunda değil, sahne ve konser psikolojisi alanında da eğitim verecek." 

Eğitim çalışmasına doğrudan Voorhost ile çalışma yapmak üzere aktif olarak ya da izleyici konumunda da katılınabileceğini belirten Yümlü, sınırlı sayıda kişiye açık olarak düzenlenecek etkinliğe katılmak isteyenlerin, 17 Şubat-7 Nisan tarihleri arasında şahsen ya da internet üzerinden EFM Uluslararası Kültür Ajansına başvurabileceklerini kaydetti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com