Gitarın doğum yeri Çorum mu?

Gitarın doğum yeri Çorum mu?
Alacahöyük'teki kazı çalışmalarında, 3 bin 500 yıl öncesine ait kaya üzerinde gitar figürü bulundu.

Hitit güneşinin doğduğu topraklara ev sahipliği yapan Çorum’un Alaca ilçesine bağlı Alacahöyük beldesinde yürütülen kazı çalışmalarında yaklaşık 3 bin 500 yıl öncesine ait kaya bulan araştırmacılar, bu kaya üzerindeki gitar figürünün bugünkü gitar formatına büyük ölçüde benzediğini tespit etti.
 
Çıkarılan eserler arasında Hattiler’in eğlencelerde vurmalı çalgıların yanı sıra telli müzik aletleri kullandıkları, bu müzik aletleri arasında gitarın da yer aldığı kabartma eserlerle belirlendi. İspanyollar tarafından geliştirilen gitarın tarihçesinin Hitit dönemine kadar uzandığı, çıkarılan eserlerle belgelenmiş oldu.
 
Alacahöyük Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, bölgedeki çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, enstrümanlar içinde en eski olarak bilinenin Hitit gitarı olduğunu söyledi.
 
"İSPANYOLLARDA BU KADAR ESKİ GİTAR YOK"
 
Bölgedeki çalışmalar sırasında üzerinde gitar çalan insan bulunan oymalı bir kayanın ortaya çıkarıldığını ifade eden Çınaroğlu, "Yaklaşık 3 bin 500 yıl öncesine, milattan önce 1400’lü yıllara ait olan bu kaya Alacahöyük civarındaki kazılarda gün yüzüne çıkmıştır. Dikkat edildiğinde gitarın sapında perdeler olduğu fark edilir. Gitarın şekli bugünkü klasik gitarın formatına oldukça benzemekte" dedi.
 
"Gitara İspanyollar sahip çıkıyor ama onlarda bu kadar eski gitar yok" diyen Çınaroğlu, "Sfenksli kapının sol kulesinin hatları üzerinde, baş tanrıçanın simgesi ile başlayan figürler, kraliçe ve törene katılanlar, kurbanlık hayvan getirenler, kılıç yutan adamlar, gitarlı müzisyenler ve boğa figürleri ile devam etmekte. Bu da bize gitarın 3 bin 500 yıl önce var olduğunu gösteriyor" diye konuştu.
 
"ÇORUM GİTARIN DOĞUM YERİ"
 
Çorum’da yaşayan klasik gitar eğitmeni Osman Ünsal Taşçı ise düzenlediği etkinlikler ve programlarla Hitit gitarının haklılığını dünyaya duyurmaya çalıştığını belirtti.
 
Araştırmacılardan edindiği bilgilere göre Hititler’de müziğin olduğunu ve değişik enstrümanların kullanıldığını öğrendiğini ifade eden Taşçı, şunları kaydetti:
 
"Hititlerde bulunan müzik, İnandık Tepesi’nde ortaya çıkan buluntularda görülüyor. Burada gitarın yanı sıra flüt, darbuka, tumba gibi birçok müzik aletinin varlığı söz konusu. Amacımız Hitit gitarını, daha doğrusu müziğin Hititlerde olduğunu ispat etmek. Hitit gitarının Çorum’a ve Hattilere ait olduğunu söylemek istiyoruz. İspanyollara teşekkür ediyoruz, gitarı geliştirmişler. Çünkü gitar deyince haklı olarak önce akla onlar geliyor ama gitarın doğum yerinin burası olduğunu düşünüyorum." (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com