Giysileri bez bebeklerde yaşatıyor

Giysileri bez bebeklerde yaşatıyor
Kütahya'da bir kadın, geleneksel Osmanlı motifleri kullanılan yerel giysileri, küçük atölyesinde yaptığı bez bebeklerde yaşatmaya çalışıyor.

Zeynep Cin (55),  yaptığı açıklamada, Gazi Kemal Mahallesi'nde belediyece kurulan Sanatçılar Parkı'ndaki atölyesinde yaklaşık 1.5 yıldır farklı boyutlarda bez bebek ürettiğini söyledi.
Terzilerden aldığı artık kumaş parçalarıyla ''kitre bebek'' olarak tanımlanan sanata yakın ürünlerini oluşturduğunu belirten Cin, örgü, dantel ve çinicilik işiyle uğraştıktan sonra kendi imkanlarını kullanarak bu işe başladığını anlattı.
Cin, özellikle turistik yörelerde yerel halk tarafından yaşatılmaya çalışılan bez bebek sanatını, kentte ilk kez kendisinin ortaya koyduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:
''Son olarak bir çini atölyesinde çalıştım. El sanatlarına yatkınlığım vardı. Zamanımı değerlendirmek amacıyla bez bebek yapımına başladım. Zaten yöresel kıyafetlerden bez bebekler yapma fikri önceden beri ilgimi çekiyordu. Bez bebeklerde oluşturduğum desenlerde, Osmanlı dönemine ait yerel kıyafetlerin yanı sıra köylerdeki düğün ve nişan törenlerinde kullanılan giysilerden esinleniyorum. İlk bez bebeğimde, sırtıma aldığım ve elimden tutan iki oğlumla kendimi tasvir etmiştim. Bunların yanı sıra Mevlevi semazen, sırtında odun elinde kirman (yün eğirme aleti) olan kadınlar, simli şalvar giyen gelinlik kızlardan bez bebekler tasarlayıp yapıyorum. Görenler iyi bir uğraş olduğunu söylüyor. Bu da beni mutlu ediyor.''
Bez bebek yapımı konusunda kurs ya da eğitim almadığını, düğün ve nişan törenlerine giderek buralarda gördüğü giysilere göre oluşturduğu özgün tasarımlarla çalıştığını kaydeden Cin, aile bütçesine katkı sağlamak istediğini, ancak 1,5 yıldır ürettiği bez bebeklere istediği oranda alıcı çıkmadığını bildirdi.
 ''Kütahya'da çini, resim, ahşap oymacılığı gibi sanatlar yapılıyor. Bez bebeğimiz yoktu, buna da ben öncülük etmek istedim'' diyen Cin, ürünlerini sergilemek için yetkililerden destek beklediğini sözlerine ekledi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com