Gizem'e kötü haber

Gizem'e kötü haber
Kefaletle serbest kalan aktivist Gizem Akhan, Rusya dışına çıkamayacak.
Greenpeace eylemine katılarak Rusya sularında protesto yapan ve 'korsanlık' suçlamasıyla tutuklanan Türk kızı Gizem Akhan nihayet serbest bırakıldı. Kefalet karşılığı özgürlüğüne kavuşan Gizem ülkeden çıkamama şokuyla sarsıldı.
 
Petersburg'ta 64 gündür cezaevinde tutulan Gizem ve arkadaşları için mahkeme kefaletle serbestlik kararı verdi. Ancak St. Petersburg Göçmen Bürosu bir açıklama yaparak, Gizem ve arkadaşlarının hakkında açılmış holiganlık davası sonuçlanana kadar Rusya Federasyonu dışına çıkamayacaklarını belirtti.
 
Rusya yasalarına göre kefaletle serbest bırakılan bir kişi savcılık ve mahkemenin çağrısı üzerine sorgu ve duruşmalara katılması şartıyla hareket serbestine sahip olmasına rağmen 30 Greenpeace aktivisti hakkında bu kuralın geçerli olmayacağı duyuruldu.
 
Yapılan resmi açıklamada şöyle denildi;
 
“Pirazlomnaya petrol çıkarma platformu eylemine katılan ve kefaletle serbest bırakılmalarına karar verilen kişiler, haklarında açılan holiganlık davası sonuçlanmadan Rusya dışına çıkış yapamaz. Haklarında Rusya Federasyonu suç yasasına göre dava görüldüğü için bunlar bizde kayıt altında bulunuyor. Serbest bırakılan sanıklardan herhangi biri, ülke dışına çıkmak bir yana St. Petersburg şehrini bile terk etmeye kalkışması halinde ilk kimlik kontrolüne takılır. Bu kişilerin serbestçe dolaşabilmesi için Rusya’ya yasal yollardan girdiklerine dair belgeleri olması gerekli. Federal Göçmen Bürosu olarak biz gereken bu belgeleri ancak yürütülen soruşturma ve dava sonuçlandıktan sonra çıkartabiliriz”. (MRE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com