Gizemli Derneğin 2923 No'lu Paşası

Gizemli Derneğin 2923 No'lu Paşası
Erzincan iddianamesinde 1 numaralı sanık olarak geçen Saldıray Berk hakkında Yeni Şafak gazetesi çarpıcı bir iddia ortaya attı..

Albay Dursun Çiçek imzalı 'Darbe Andıcı'nı Başsavcı İlhan Cihaner ile birlikte Erzincan'da uyguladığı iddiasıyla Ergenekon kapsamında hakkında dava açılan dönemin 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in, Encümen-i Daniş, Büyük Kulüp, Anadolu Kulübü gibi bürokrasi ve siyasete yön veren Ankara Kulübü'ne gizlice üye olduğu ortaya ileri sürüldü.

Yeni Şafak'tan Kamil Maman imzalı haber gazetenin sürmanşetine taşındı. "Gizemli derneğin 2923 No'lu paşası" başlıklı habere göre Saldıray Berk'e ait Ankara Kulübü üye takdim fişindeki bilgilere göre Berk, korgeneral rütbesiyle 2005'te 4. Kolordu Komutanlığı yaptığı dönemde cemiyete üye oldu.

Son YAŞ'ta 'kızak görev' olarak bilinen Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na atanan Orgeneral Berk'in, Ankara Kulübü'ne 2005 yılında Milli Savunma Bakanlığı'ndan izin almadan üye olduğu tespit edildi. Orgeneral Berk bunun üzerine Ankara Valiliği'nce 560 TL para cezasına çarptırıldı.

ÜNLÜ İSİMLER DE ÜYELER ARASINDA

Kulübe Ergenekon soruşturması kapsamında sanık olan Orgeneral Berk'in yanısıra TSK'da görevde olduğu sırada üye olan subayların ve emniyet müdürlerinin olduğu da öğrenildi. Bunlar arasında en dikkat çeken isimler ise eski 3. Ordu Komutanı Orgeneral Tamer Akbaş ile tuğgeneralliğe terfi ettiği sırada bilinmeyen bir sebeple istifa eden emekli Kurmay Albay Bahadır Özgen. Bununla birlikte, Ünal Şahin ve Sefer Vurucu gibi tanınmış emniyet müdürlerinin de cemiyete üye olduğu belirtiliyor.

'MUVAZZAF ÜYEMİZ YOK' DEDİLER

Yeni Şafak'ın sorularını cevaplayan Ankara Kulübü yetkilileri "Muvazzaf TSK personelinin bize üye olması mümkün değil" dedi. Bir yetkili, kanun gereği görevde olan subayların, kulüp çatısı altında yer almalarının ve kayıtlarının yapılmasının yönetmeliklerine de aykırı olduğunu belirterek muvazzafların kayıtlarının kesinlikle yapılmadığını ileri sürdü.

KULÜBE ETKİLİ İSİMLER ÜYE

Üyeleri arasında siyasi ve askeri alanda etkili isimlerin bulunduğu Ankara Kulübü'nün çeşitli kesimlerden geniş bir üye yelpazesi bulunuyor. Üyeler arasında eski Cumhurbaşkanları ve eski Cumhurbaşkanlığı genel sekreterleri de bulunuyor. Ayrıca cemiyette eski meclis başkanları, eski bakanlar ve milletvekillerinin yanı sıra siyasi parti temsilcilerinin de yer aldığı belirtiliyor. Bununla birlikte kulübe üye olanlar arasında Ankara Ticaret ve Sanayi Odası başkanlarından Sinan Aygün, esnaf odaları başkanları, üst düzey bürokratlar ile yazar ve sanatçılar da yer alıyor.

KARAR VE TALİMATLARA UYAN GENERAL

Saldıray Berk'in üye olduğu Ankara Kulübü'nün 'Üye Takdim Fişi'ndeki "Ankara Kulübü derneğinin tüzüğüne, organlarının karar ve talimatlarına uyacağım. Üyeliğe kabulümü arz ederim" şeklindeki ifadeler dikkat çekiyor. 'Kulübün talimatlarına uyacağım' şeklindeki maddenin altında, o dönem TSK'da korgeneral olarak görev yapan Saldıray Berk'in imzası var. Bu manzara, orduda görevli bir subayın 'dış etkilerden' ne denli 'bağımsız' olduğu hususunda soru işaretlerine yol açıyor. '2923' numaralı dernek sicil numarasıyla Saldıray Berk, '1040', '1270' ve '2882' sicil numaralı Bülent Kalıpçı, Selami Kuşar ve Serkan Şen'in önerisiyle derneğe üye olmuş. Öte yandan 'Ankara Kulübü'nün özellikle Mesut Yılmaz'ın Anavatan Partisi (ANAP) Genel Başkanı olduğu dönemde parti yönetiminin 'uğrak yeri' olduğu ve burada devlet kurumlarındaki önemli atamalarla kamu ihalelerinin görüşüldüğü ileri sürülüyor. Kulüp üyelerinin aynı zamanda 'Mason Locaları'nın da üyesi olduğu dile getirilen iddialar arasında.

AKBAŞ VE ÖZGEN DE KULÜP ÜYESİ

Belgeler arasında eski 3. Ordu Komutanı Orgeneral Tamer Akbaş ile albaylıktan tuğgeneralliğe terfi ettiği sırada bilinmeyen bir sebeple istifa eden emekli Kurmay Albay Bahadır Özgen'in 'Üye Takdim Fişi' de yer alıyor.

YENİŞAFAK

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com