Gizemli Kuş Ölümlerinin Sırrı Çözüldü

Gizemli Kuş Ölümlerinin Sırrı Çözüldü
Amerika'da gökten düşen ölü kuşların sırrı çözüldü. İşte ayrıntılar...

Amerika'nın Arkansas eyaleti ve İsveç'te yılbaşı gecesi gökten ölü düşen 3 bin kadar kızıl kanatlı siyah kuşun, gece yarısı havai fişek gösterisinin gürültüsü nedeniyle yuvalarından çıkarak korkuyla kontrolsüz uçmaları ve duvarlara, araçlara çarparak öldükleri belirtildi.

İsveç'in Falköping kentinde yol üstünde bulunan 500 kadar ölü kuşun ölüm nedeniyle ilgili ilk araştırma tamamlandı. Kuş uzmanları veteriner laboratuarındaki incelemelerden sonra kuşların ölüm nedenini çarpma olarak değerlendirdi. Yapılan laboratuvar incelemesinde kuşlarda enfeksiyon ve virüse rastlanmadı. Falköping kentinde yol üstünde görülen ölü kuşlar paniğe sebep olmuş, çevre halkı bulaşıcıhastalıkkorkusuyla evlerine kapanmıştı.

Araştırmayı yapan uzmanlardan Marianne Elvander, kuşların ölümüne yol açan iç kanamanın şiddetli çarpma yüzünden meydana gelmiş olduğu sonucuna vardıklarını söyledi.

Arkansas'taki kuş ölümlerinin yılbaşı gecesi atılan havai fişeklerle bağlantısı olabileceği üzerinde durulurken havai fişeklerin yol açtığı gürültünün kuşları strese sokabileceği ve strese kapılan kuşların yol kenarlarındaki trafik işaret levhalarına çarpmış olabileceği belirtildi. Kargaların karanlıkta iyi görmedikleri için gece uçmayı sevmedikleri, paniğe kapılan kuşların çatılardaki yuvalarından havalandıkları tahmin ediliyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com