Gizemli MİT'çi Tutuklandı!

Gizemli MİT'çi Tutuklandı!
MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandı. Kozinoğlu Metris Cezaevi'ne gönderildi.

Son Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan, ancak yurtdışında olduğu için hakkındaki gözaltı kararı uygulanamayan MİT görevlisi Kozinoğlu Türkiye'ye döndü. Soruşturmayı yürüten Savcı Zekeriya Öz'e 4 saat ifade veren Kozinoğlu tutuklandı.

Odatv'de yapılan aramada ele geçirilen belgeler doğrultusunda yapılan son Engenekon operosyonu kapsamında Ankara'daki evi aranan MİT'çi Kozinoğlu'nun 10 Ocak 2011'de Afganistan'a gittiği belirlenmişti.

MİT GÖREVLİLERİ GETİRDİ

Yurtdışında olduğu için hakkındaki yakalama kararı uygulanamayan Kozinoğlu, Türk Hava Kuvvetleri'ne ait kargo uçağı ile önceki gün Ankara'ya getirildi. Dün getirildiği İstanbul'daki MİT Bölge Müdürlüğü'nde bir süre tutulan Kozinoğlu, öğle saatlerinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne götürüldü.
Kozinoğlu'nun adliyeye gelişinde MİT görevlileri ile gazeteciler arasında adeta kovalamaca yaşandı. Kozinoğlu'nun görüntüsünü vermek istemeyen MİT görevlileri bir arabayı gazetecilerin beklediği kapıdan içeri soktu. Herkes Kozinoğlu'nun geldiğini düşünürken, Kozinoğlu başka bir araçla, tutukluların girdiği kapıdan girmek istedi ancak burada da haberciler ve kameralarıyla karşılaştı.

PROTOKOL KAPISINDAN GİRDİ

Kameraların görüşünden çıkmak isteyen Kozinoğlu, adliyenin yanında bulunan bir üniversiteye girmek istedi. Daha sonra üniversite kapısından çıkan Kozinoğlu, geldiği araca tekrar binerek adliyenin ön kapısından uzaklaştı. Kozinoğlu burada gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı. Cezaevi araçlarının girdiği kapıdan uzaklaşan Kozinoğlu, daha sonra hakim ve savcıların kullandığı protokol kapısından adliyeye girdi. Soruşturmayı yurüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'e ifade yaklaşık 4 saat ifade veren Kozinoğlu, tutuklanarak MEtri Cezaevine gönderildi. Oda TV baskınında Soner Yalçın'ın ofisinde bulunan "Koz" isimli dosyada MİT'e ait bilgi ve belgeler, AK Partililer hakkında istihbarat notları bulunmuş, bu bilgilerin de Kozinoğlu tarafından sızdırıldığı ileri sürülmüştü.

Kaşif Kozinoğlu kimdir?

MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanlığı'nda Asya Masası Sorumlusu olan Kaşif Kozinoğlu, Genelkurmay Özel Harp Dairesi'nde görevliyken polis özel harekât timlerini eğitmek üzere görevlendirildi. Binbaşı rütbesiyle TSK'dan emekli oldu ve ardından da MİT'te çalışmaya başladı. İsmi birçok kez gündeme gelmesine rağmen kamuoyunda tek bir fotoğrafı olmadığı için 'Gizemli MİTçi' olarak tanınan Kozinoğlu'nun adı Alaattin Çakıcı davasıyla da gündeme gelmişti. Çakıcı'nın yargılandığı çete davası Yargıtay'da görüldüğü sırada davanın Çakıcı'nın lehine çıkması için büyük uğraş verdiği iddia edilmişti. Kozinoğlu, dönemin Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya ile görüşme yaparak Çakıcı'nın lehinde karar çıkarması için baskı yaptığı iddiası üzerine hakkında açılan davada 5 ay hapis cezası almıştı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com