Gizli Belgeler İstihbarata Uçuruluyor!

Gizli Belgeler İstihbarata Uçuruluyor!
Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı'nın da aralarında bulunduğu 5 adli tıp uzmanına ait kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirdikleri öne sürülen kişilerin yargılanmasına başlandı..

Atasoy ve Sayın, meslektaşlarına ait gizli bilgileri askeri istihbarata aktarmakla da suçlanıyor. 
Fatih 4. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Prof. Dr. Sevil Atasoy ile Doç. Dr. Ümit Sayın katılmadı. Duruşmada, müştekiler Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sermet Koç, Ümit Biçer, Süleyman Serhat Gürpınar ve İmdat Elmas ise hazır bulundu.

Şikayetleri sorulan müştekilerden Fincancı, sanıklardan şikayetçi olduğunu ve davaya katılmak istediğini belirterek, elektronik ortamda yazılarak yapılan görüşmelerde Ümit Sayın'ın kendisine yönelik bazı ifadeleri bulunduğunu, bu konuda da ayrıca şikayetçi olduğunu söyledi. Diğer müştekilerde de dava konusu raporu, bazı gazetelerde yayımlanan haberlerden öğrendiklerini belirterek, sanıklardan şikayetçi oldu.

Duruşmada söz alan Sevil Atasoy'un avukatı Dinçer Eskiyerli ise müvekkilinin Konya'ya taşındığını belirterek, müşteki tarafın soru sormak istemesi halinde mahkemeye davet edilebileceğini bildirdi.

Ümit Sayın'ın avukatı Gönenç Laçin de müştekilerin dava konusu olaydan ''Ergenekon'' davası nedeniyle ve bir internet sitesinden haberdar olduklarının anlaşıldığını, ayrıca Şebnem Korur Fincancı'nın da ''Ergenekon'' davasına müdahil olarak katıldığını ifade etti. Avukat Laçin, yasada öngörülen şikayet süresi dolduğundan, katılma taleplerinin reddine karar verilmesini istedi. Sevil Atasoy'un Konya'da ikamet ettiği belirtildiği için adresinin bildirilmesi halinde ifadesinin alınması için talimat yazılmasına karar veren hakim, müştekilerin katılma taleplerinin kabulüne hükmetti.

5 ADLİ TIP GÖREVLİSİYLE İLGİLİ GİZLİ BİLGİ
Hakim, Birinci ''Ergenekon'' davasının dosyası içerisinde bulduğu beyan edilen 47 sayfalık raporun onaylı örneğinin istenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Fatih Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, suç tarihi olan 2009 yılında Prof. Dr. Atasoy ve Doç. Dr. Sayın'ın İstanbul Üniversitesi bünyesinde adli tıp alanında çalıştıkları belirtilerek, birinci ''Ergenekon'' davasının dosyasında bulunan 47 sayfalık raporda aynı üniversitede görevli müştekilere ilişkin kişisel veriler olduğu, Atasoy ve Sayın'ın aralarında elektronik yolla söz konusu rapor hakkında haberleştikleri öne sürülüyor.

İddianamede, sanıkların ''kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek'' ile ''hakaret'' suçlarından 1 ile 6'şar yıl arasında hapis cezasına çaptırılması isteniyor.

TOLON'A BİLGİ VERDİĞİNİ KABUL ETMİŞTİ
Atasoy, 5 meslektaşı hakkında bir rapor hazırlayarak 1. Ordu Komutanlığı’na sunmakla suçlanmıştı. Atasoy, iddiaları reddetmiş, Hurşit Tolon’la danışma amacıyla görüştüğünü söylemişti. Tolon’la görüşmeye kalabalık bir grup olarak karar verdiklerini belirten Atasoy, irtibatı da Ümit Sayın’ın kurduğunu belirtmişti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com