"Gizli bilgi ve belge bulundurma" davası

Gizli bilgi ve belge bulundurma davası
10'u muvazzaf asker, 15'i tutuklu 357 sanığın yargılandığı "Gizli bilgi ve belge bulundurma" davasına İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi

İZMİR (AA) - 10'u muvazzaf asker, 15'i tutuklu 357 sanığın yargılandığı "Gizli bilgi ve belge bulundurma" davasına devam edildi.

TMK 10. maddesiyle görevli mahkemelerin kaldırılmasının ardından İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesine karar verilen dava İzmir Adliyesi Sosyal Tesisleri Konferans salonunda görüldü. Duruşmaya katılan 15 tutuklu sanık, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları, İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin karşısına ilk kez çıktı. 

"Davada bazı sanıklara tutuklama kararı veren hakimin mahkeme heyetinde yer aldığı ve bu duruma sanıkların tepki gösterdiği" yönünde gazetelere yansıyan iddianın aksine, Orhan Kızıltaş'ın başkanlık ettiği mahkeme heyetinin hakimler Hülya Babadağ ve Tamer Bulam'dan oluştuğu, heyette tutuklama kararı veren hakim yer almadığı öğrenildi. Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç de duruşma savcısı olarak görev yaptı.

Söz alan sanık avukatı Aykanat Kaçmaz, "görevsizlik" ya da "görevsizlik uyuşmazlığı" kararı çıkarılmasını ve asker şahısların askeri mahkemede yargılanmasını talep ettiklerini, sivil sanıklarla ilgili talebinin olmadığını söyledi.

Kaçmaz, görev yeri değişen eski TMK 10. maddesiyle görevli Zafer Kılınç'ın hazırladığı ek iddianamenin, kaldırılan 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "yangından mal kaçırır tarzda" ilk iddianameyle birleştirildiğini savunarak, ek iddianamenin bu davadan ayrılmasını istediklerini ifade etti.

Avukat Murat Ergün ise, davada mesafe kat edilmiş olduğunu, yeni mahkemenin dosyayı incelemiş olsa da sıfırdan başlanacağını, dolayısıyla avukatlar olarak daha önce söylediklerini tekrar anlatmak durumunda olduklarını belirtti.

Mahkeme Başkanı Orhan Kızıltaş, avukat Ergün'e "Dinleriz, bizim işimiz bu" karşılığını verdi.

Tutuklu sanıkların 4 aydır hakim yüzü görmediğini, davanın aşama kat edebilmesi için sanıkların tahliyesine karar verilmesini talep etiklerini belirten Ergün, davaya ara verilmeden devam edilmesini, tahliye ve diğer taleplerinin alınmasını istediklerini söyledi.

Mahkemenin 350 civarı dosyaya baktığını belirten Başkan Kızıltaş, "Gece yarısına kadar bu davanın devam etmesi şu aşamada mümkün görünmüyor. Zaten, HSYK'dan ikinci bir heyet talep ettik. Bu ikinci heyet geldiğinde sabah 09.00'da başlayıp akşama kadar bu dava görülebilecektir" dedi.

Avukat Ergün'ün, "Tahliye edin sanıkları, 6 ay birbirimizi görmeyelim" sözleri üzerine, Kızıltaş, "Bizim 6 ay 1 sene birbirimizi görmeyelim gibi derdimiz yok. Dosyayı dün gece yarılarına kadar inceledik, adliyenin kamera kayıtlarında da vardır adliyeye giriş çıkışlarımız. Yasalar çerçevesinde dosyaya bakmaya çalışıyoruz" karşılığını verdi.

Avukat Nevzat Güleşen, davada elle tutulur hiçbir somut delil olmadığını, sanal ve dijital birtakım iddiaların bulunduğunu, tutuklu sanıkların tahliyesini, adli kontrol tedbiri uygulanan müvekkilleri için de bu tedbirin kaldırılmasını talep ettiklerini belirterek, mahkemenin görevsizliğinin ötesinde yetkisizlik kararı verilmesini ve dosyanın askeri Yargıtay'a göndermesini istediklerini aktardı.

Diğer avukatlar da benzer taleplerde bulunarak tahliye taleplerini iletirken bazı avukatlar "duruşma salonuna cep telefonuyla girebilmeleri gerektiğini" belirtti.

Mahkeme heyeti, avukatların cep telefonuyla ilgili taleplerini kabul ederek, duruşmayı yarına erteledi.

 

-Dava

TMK 10. maddesiyle görevli savcı Zafer Kılınç'ın "askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme, bulundurma" suçlamasıyla 49'u muvazzaf asker, 79'u tutuklu 357 sanık hakkında hazırladığı iddianamede sanıklar hakkında 2 yıl ile müebbet hapis arasında değişen cezalar istenmişti.

İddianamede adı geçen 831 mağdurdan arasında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından fişlendiği iddia edilmişti.

Çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verilerin kaydedilmesi, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek" suçlarından müebbet ve 9'ar yıl, sanıklar arasındaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek" suçlamasıyla 2 ila 6 yıl hapis cezası talep edilmişti.

TMK 10. maddesiyle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2013 yılı nisan ayında görülmeye başlanan davada bugüne kadar 44'ü Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından olmak üzere tutuklu 64 kişi tahliye edilmişti.

TMK 10. maddesiyle görevli 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin ardından İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesi kararlaştırılmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com