Gizli görüşmenin içeriği sızdı

Gizli görüşmenin içeriği sızdı
Türkiye'nin Suriye'yi çökertmek için yaptığı gizli görüşmeler ortaya çıkmaya başladı. İlk belgede, Katar Veliaht Prensi Tamim bin Hamad ile 2011 Ekim'inde görüşen Davutoğlu, Suriye'yi “iflas ettirmenin” planlarını yapıyor.

Syrian Electronic Army Leaks sitesi, Türkiye'nin Suriye meselesi ile ilgili gizli belgeleri yayınlamaya başladı. İlk belge Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Katar Veliaht Prensi Tamim bin Hamad ile 25 Ekim 2011'de yaptığı Suriye ile ilgili. O dönemde gelişmelrin içeriğine ilişkin açıklama yapılmamış sadece Şeyh'in Van Depremi ile ilgili taziyelerde bulunduğu iddia edilmişti.

“Esad'a kuvvetli bir mesaj verelim”

Jön Türk sitesinin aktardığı habere göre, söz konusu görüşme, 25 Ekim 2011 tarihinde Katar’da gerçekleşiyor. Konu Suriye. Katar Veliaht Prensi Şeyh Tamim bin Hamad, Davutoğlu’na, Suriye lideri Beşar Esad’a kuvvetli bir mesaj verilmesi gerektiğinden bahsediyor ve “Esad, muhalefetle görüşeceğini söyledi, ancak bunun yeterli olmadığını anlaması lazım. Güvenlik Konseyi’nde güçlü bir tepki almak gerekiyor” diye konuşuyor.

“Suriye’yi iflas ettirmeye çalışıyoruz”

Davutoğlu’nun bu sözlere skandal yanıtı şöyle:

Aramızdaki koordinasyon çok önemli. Esad, Çin ve Rusya’nın kendisini desteklediklerini düşünüyor. Önce Suriye’deki bazı kentlerden askerlerini çekme sözü verdi bize. Sonra yeniden saldırı başlattı. Burada şunu söylemekte yarar var. Suriye’deki durum Libya ile aynı değil. Biz Türkiye olarak NATO üyesiyiz ve Esad’a karşı bir harekatı bu çerçevede düşünmüyoruz. Bu konuda tek başımıza hareket etmeliyiz. bir dış müdahale Lübnan’da ayrıca İran ve Hamas cephelerinden de tehlikeli sonuç doğurabilir. Her ne kadar 2006 yılında Suriye ile anlaşma yapmış olsak da artık onun hükmü yok. Suriye’de muhalefeti destekliyoruz. Suriye’yi iflas ettirmeye çalışıyoruz. İran ile bu konuyu konuştuk. Bir süre verilmesinden yanayız. Arap ülkelerinin de Rusya ve Çin’e durumu anlatan bir mesaj göndermesi lazım.

Katar Veliaht Prensi Tamim bin Hamad ise Davutoğlu'na yanıt olarak "Esad bir an önce şiddetten vazgeçmeli. Ben bu konuda Çin ve Rusya nazarında elimden geleni yaparım, ancak topluca Arap desteğini almak zor. Buna yanaşmazlar" derken bunun üzerine Davutoğlu “Ben Ürdün’e gideceğim ve Kral’la görüşeceğim. Halid Maşal (Hamas lideri) şu an Suriye’de mi? Bu konularda acil hareket etmemiz lazım” diyor. Hamad da “Bu konuda Katar Başbakanı ile görüşebilirsiniz. Ben de kendisiyle gerekeni görüşeceğim” diye cevap veriyor.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com