Gizli konuşmalar deşifre oldu: AKP sansürü sınırları aştı!

Gizli konuşmalar deşifre oldu: AKP sansürü sınırları aştı!
Syrian Electronic Army adlı hacker grubu AKP’nin sansürünün ülke sınırlarını aştığını ortaya çıkardı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Katar Veliaht Prensi Tamim bin Hamad ile görüşmelerini yayımlayan grup AKP’nin sansürcü anlayışını gözler önüne serd

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Katar Veliaht Prensi Tamim bin Hamad ile yaptığı gizli Suriye pazarlıklarına ilişkin belgeleri yayımlayan Syrian Electronic Army adlı grup, bu kez de bakanın prensten El Cezire kanalına ilişkin “özel ricasını” deşifre etti.

Suriyeli hacker grubu, 21 Ocak’ta internet ortamında yaptığı açıklamada, Suriye’de son yıllarda yaşanan olaylara ilişkin Katar Emirliği Dışişleri Bakanlığı belgelerini ele geçirdiklerini ve yayımlayacaklarını duyurdu. Bu çerçevede yayımlanan ilk belgeler arasında 25 Ekim 2011’de Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Katar Emirliği Veliaht Prensi Hamad arasında Katar’da Deniz Sarayı’nda gerçekleştirilen görüşmenin zabıtları deşifre edildi. Ortaya çıkan belgelere göre Hamad, Davutoğlu’na Suriye lideri Beşşar Esad’a güçlü bir mesaj verilmesi gerektiğinden söz ederek “Esad, muhalefetle görüşeceğini söyledi ancak bunun yeterli olmadığını anlaması lazım” dedi
.
Grubun ele geçirdiği belgelerde göze çarpan bir diğer konuşma ise yine ikili arasında geçiyor. Davutoğlu, Hamad’a El Cezire kanalının Türkiye’nin dış politikasını eleştiren yayınlarından duyulan rahatsızlığı aktarıyor. Tutanaklara göre Davutoğlu, “Benim siz majesteleri ile konuşmak istediğim bir konu vardı; El Cezire bizim pozisyonumuza yönelik eleştiri yapıyor ve bu hiç iyi değil” dedi. Bu şikâyete yanıt olarak da Veliaht Prens, “Bizim sizinle ilişkimiz El Cezire’den daha büyük ve bu konuda siz Hamed bin Casim ile konuşabilirsiniz. Biz de bu konuda kendisiyle konuşuruz” yanıtını verdi.

Metinleri ele geçirerek Türkçeleştiren CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, “Bu belgedeki skandal ifadeler gösteriyor ki hükümetimiz yalnızca Türkiye basını üzerinde baskı kurmakla yetinmiyor, artık diğer ülkelerdeki basını da susturmak için girişimlerde bulunuyor” dedi. (SAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com