Gizli 'Özür' Buluşması!

Gizli 'Özür' Buluşması!
İsrail, 'yangın sonrası' Ankara ile krizi sona erdirmek için adımlarını hızlandırdı Müsteşar Sinirlioğlu, İsrailli diplomatlarla gizli bir temas için dün Cenevre'ye uçtu...

İsrail'in Karmel dağlık bölgesinde çıkan yangında, Türkiye'nin, bizzat Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla yardıma koşmasının ardından, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, diplomatik krizi sona erdirmek için girişimlerini hızlandırdı. Önce Başbakan'a teşekkür eden Netanyahu, ardından da Gazze baskınını soruşturan BM Komisyonu'ndaki İsrailli temsilci Yosef Ciechanover'i, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile görüşmek üzere Cenevre'ye gönderdi. Üst düzey bir İsrailli yetkili, iki diplomatın "krizi sonlandıracak bir taslak anlaşma üzerinde çalışacakları" bilgisini verdi.
Diplomatik kaynaklara göre görüşme kararı İsrail'deki orman yangınından önce alındı. Ancak Türkiye'nin yangın söndürme uçağı yollaması süreci hızlandırdı.

TELEFON SONRASI TEMAS
Netanyahu'nun telefonunun ardından gizli görüşmenin yeri ve zamanı netleştirildi. Sinirlioğlu, dün beraberinde bir diplomatla birlikte temas için Cenevre'ye uçtu. Ankara, görüşmelerdeki amacın "İsrail'in özür ve tazminat şartını yerine getirmesi" ve "BM'de oluşturulan soruşturma komisyonuna raporunu bir an önce sunması" olduğuna vurgu yaptı.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com