Gizli paranın kaynağı ne?

Gizli paranın kaynağı ne?
Ekonomistler, Temmuz ayında Türkiye'ye giren 4,8 milyar dolarlık kaynağı bilinmeyen paraya ilişkin değerlendirmelerde bulundular.
Temmuz ayı ödemeler dengesi verilerinde, kaynağı bilinmeyen döviz girişlerinin zirveye çıkması şaşkınlık yarattı.
 
Temmuz ayında cari açık 5.79 milyar dolar olurken, cari açığın finansmanı tarafında kaydedilen net hata noksan kalemi 4,8 milyar dolar ile rekor seviyeye çıktı.
 
Kaynağı bilinmeyen para, bugüne kadar aylık bazda görülen en yüksek tutara işaret etti. Net hata noksan en son Eylül 1998'de 4.5 milyar dolarla rekor kırmıştı.
 
Piyasada, rakamın yüksek gelmesinde, Suriyeli mültecilerin TL alımı, bavul ticareti, altın fiyatlarının değişmesi dolayısıyla oluşan fark gibi faktörler üzerinde de durulsa da genel kanı, paranın varlık barışı ile geldiği yönünde..
 
Rekor seviyeye çıkan rakama ilişkin değerlendirmede bulunan ekonomistler, rakamın varlık barışından kaynaklanabileceğine dikkat çektiler.
 
Net hata noksanda 4,8 milyar doların kaydedildiği Temmuz ayında döviz tevdiat hesaplarında aynı miktarda artış olması, söz konusu paranın varlık barışıyla gelmiş olabileceği beklentisini artırdı. JP Morgan tarafından cari açık verilerine ilişkin yayımlanan raporda, Temmuz ayında rekor seviyede açıklanamayan kaynak girişinin, hükümetin varlık barışı programının sonucu olabileceği belirtildi.
 
''DÖVİZ TEVDİAT HESAPLARINDA 5 MİLYAR DOLARA YAKIN ARTIŞ VAR''
 
Burgan Yatırım Baş Ekonomisti Haluk Bürümcekçi, Temmuz ayında döviz tevdiat hesaplarında 5 milyar dolara yakın artış olduğunu fakat TL'den dövize dönüşte ise böyle bir artışın söz konusu olmadığına dikkat çekti.
 
Efektif olarak getirilen dövizin hesaba kaydi olarak dönüştüğünü bildiren Bürümcekçi, DTH hacminde de aynı miktarda artış olmasının net hata noksandaki 4.8 milyar dolarlık girişin varlık barışından kaynaklanabileceğini düşündürdüğünü söyledi.
 
Paranın kaynağını Merkez Bankası'nın da bilemeyebileceğini kaydeden Bürümcekçi, bankaların Merkez Bankası'na giriş çıkışları toplu bildirdiklerini ifade etti.
 
''GİRİŞLER 1 AY DAHA DEVAM EDEBİLİR''
 
Erste Securities Başekonomisti Nilüfer Sezgin, net hata noksan kaleminin ilk defa bu yükseklikte çıktığını belirtti. Bunun varlık barışından kaynaklanabileceğini kaydeden Sezgin girişlerin 1 ay daha devam edebileceğini fakat finansmana bir katkısı olmaması nedeniyle sağlıklı bir finansman kalemi olmadığını söyledi.
 
Gedik Yatırım Başekonomisti İbrahim Aksoy, 4.8 milyar dolarlık kaynağı belirsiz para girişinin 1992'den bu yana görülen en yüksek meblağ olduğuna dikkati çekerek, bunun önemli bir kısmının varlık barışından kaynaklanabileceğini belirtti. Aksoy "Varlık barışı 31 Temmuz'da sona erecekti fakat ekim sonuna kadar uzatıldı. Dolayısıyla Temmuz sonrası bir kaç ayda daha bu kadar yüksek olmasa da kaynağı belirsiz para girişi olabilir" değerlendirmesinde bulundu.
 
MERKEZ'DEN NET HATA NOKSAN ANALİZİ
 
Merkez Bankası'nın 2011 yılı 2. Çeyrek Ödemeler Dengesi Raporu'nda yurt içi yerleşiklerce net efektif karşılığı açılan mevduatlar kapsamında net hata noksan kaleminin analizine yer verildi. Analizde, yurtiçi yerleşiklerce net efektif karşılığı açılan mevduatın (NEKAM), Net Hata ve Noksan yaratabileceği kaydedildi.
 
Merkez Bankası, İlgili kalemler çerçevesinde oluşan net hata noksana ilişkin "Yurt içi yerleşiklerce net efektif karşılığı açılan mevduatlar" serisinin iyi bir gösterge olarak izlenebileceğini bildirdi.
 
Merkez Bankası, NEKAM serisinin, temel belirleyicilerini "Yabancı ziyaretçilerin Türkiye'de efektif karşılığı yaptığı harcamalar, yurt dışında yerleşik Türk vatandaşlarının Türkiye'ye ziyaretlerinde açtırdıkları yabancı para hesaplar, finansal sistem dışında tutulan efektiflerin (yastık altı) döviz kurlarındaki dalgalanmaların artması ya da mali af gibi uygulamalarla bankacılık sisteminde kayıt altına alınması şeklinde özetledi. Bu bilgiler ışığında NEKAM'ın, turizm kaynaklı girişleri hariç, diğer unsurlardan oluşan tutarlarının ödemeler dengesi istatistiklerinde net hata noksan yarattığı çıkarımı yapılabildiğine dikkat çeken Merkez Bankası, çift kayıt sistemine göre oluşturulan ödemeler dengesi tablosuna göre, bu kanallarla kaydı yapılan döviz girişlerinin bankaların rezervini artırdığı, işlemlerin karşılık kalemlerini yurt içi yerleşiklerin açtığı mevduatların oluşturduğu vurgulandı.
 
VARLIK BARIŞIYLA BEYAN EDİLEN TUTARLAR TÜRKİYE'YE GELMEDİ Mİ?
 
Maliye Bakanlığı'ndan 1 Ağustos'ta yapılan açıklamada, gerçek veya tüzel kişilere ait olup yurtdışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının ekonomiye kazandırılması ve taşınmazların kayda alınmasını sağlamayı hedefleyen varlık barışı uygulamasında 31 Temmuz’a kadar toplam 50 milyar 45 milyon lira tutarında varlık beyan edildiği ve 1 milyar lira vergi tahakkuk ettiği belirtilmişti.
 
Beyan edilen varlıkların yüzde 97.99’unu (49 milyar 38 milyon lira) döviz oluşturuyor. Varlık Barışı ile birinci devrede 31 Temmuz’a kadar beyan edilen 49 milyar TL’lik dövizin karşılığı yaklaşık 27-29 milyar dolara tekabül ediyor.
 
Temmuz ayında kaydedilen 4,8 milyar dolarlık kaynağı bilinmeyen paranın, varlık barışıyla gelen para olduğu seçeneği göz önünde bulundurulduğunda, beyan edilen miktarın çoğunun Türkiye'ye getirilmediği ortaya çıkıyor.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com