Gizli şekere dikkat

Gizli şekere dikkat
Dünya Diyabet Günü nedeniyle vatandaşlara önemli tavsiyelerde bulunan Uzç Dr. Erdoğan Parlak, Türkiye'de ölüm nedenlerinin başını bu amansız hastalığın çektiğini kaydederek dikkatli olunmasını istedi.

Parlak, ” Hareketsizlik ve sağlıksız beslenme diyabetin temel dinamolarıdır. “ diyerek vatandaşları uyardı.

Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi doktorlarından Erdoğan Parlak, Dünya Diyabet Günü sebebiyle önemli açıklamalarda bulundu. Dünyada ve ülkemizde toplum sağlığını tehdit eden hastalıkların başında şeker hastalığının geldiğini kaydeden Dahiliye Uzmanı Dr. Erdoğan Parlak, ülkemizde ölüm nedenlerinin başınıda bu amansız hastalığın çektiğini vurguları. Parlak açıklamasında şu ifadeleri kullandı “ Ülkemizde yaklaşık 10 milyon kadar diyabetli hasta olduğu tahmin edilmektedir. Hastalığın tipik olarak ortaya çıkması yani kan şekerinin belirli bir düzeyi aşması yaklaşık 10-15 yıllık bir süreç sonunda gelişmektedir. Tanı konduğunda neredeyse hastaların yarısında diyabete bağlı organ hasarı gelişmiş durumdadır. Bu yüzden prediyabet olarak tanımlanan gizli şeker hastalığı sürecinde hastalığın yakalanması önem kazanmaktadır. Genetik yatkınlığı olan yani ailesinde diyabet bulunan, belirli bir kilonun üstünde ve bel çevresi artmış kişilerin bu açıdan mutlaka değerlendirilmesi gerekmektedir. Halsizlik, sık sık acıkma diyete rağmen kilo verememe tatlıya düşkünlük, sinirlilik gizli şekerin belirtileri olabilir. Bu durum, gençlerde gebelik diyabeti, kalp krizi, K.C.yağlanması gibi tablolarla ortaya çıkabilir. Bu süreç sonunda tanı konan hastalarda hastalığın kontrolü güçleşmekte aynı zamanda hayat kalitesi bozulmaktadır “dedi.

Uz. Dr. Erdoğan Parlak, gizli şeker hastalığı tanısı olan hastaların çoğunun egzersiz, dengeli beslenme, kilo verme ile bu süreci teresine çevirebileceğini belirterek, bazı ilaçlarında şeker hastalığını ortaya çıkmasında engel teşkil edebileceğini ifade etti. Parlak “ Özetle her geçen sene diyabet hastalığı bir çığ gibi büyümekte, hem insanların hayatlarına hem de ülke ekonomisine ciddi zararlar vermektedir. Hareketsizlik ve sağlıksız beslenme diyabetin temel dinamoları gibi çalışmaktadır. Atacağımız her bir fazla adımla diyabetten biraz daha uzaklaşabiliriz. Bol adımlı günler diliyorum “ şeklinde konuştu. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com