“Global kriz Türkiye'yi derinden etkilemedi”

“Global kriz Türkiye'yi derinden etkilemedi”
İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Başkanı Nezih Barut, global ekonomik krizin Türkiye'yi bazı Avrupa ülkeleri kadar derinden etkilemediğini belirterek, geleceği görebilen vizyon sahibi şirketlerin krizi fırsata çevirdiğini söyledi.

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Başkanı Nezih Barut, global ekonomik krizin Türkiye'yi bazı Avrupa ülkeleri kadar derinden etkilemediğini belirterek, geleceği görebilen vizyon sahibi şirketlerin krizi fırsata çevirdiğini söyledi.
Uşak Tabip Odası tarafından Dülgeroğlu Otel'de düzenlenen 'Liderlik ve Vizyon' konulu bir konferansa konuşmacı olarak katılan Nezih Barut, geleceğin şirketleri ve liderlerinin taşıması gereken özellikleri anlattı. Konferansa Vali Yardımcıları Mehmet Ünal ve Ali Galip Saral, Mustafa Yıldız'ın yanı sıra Tabip Odası Başkanı Tarkan Amuk, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
Değişen ve gelişen dünyaya ayak uyduramayan şirketlerin ayakta kalma şansının olmadığını kaydeden Barut, “Türkiye'de şirketlerin yüzde90'ı kriz dönemlerinde küçülme yoluna gidiyor. Geleceği görebilen ve risk alabilenler ise krizi fırsata çevirip büyüyor”dedi. Şirket olarak Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve son 10 yılda Ar-Ge çalışmalarına 30 milyon dolar para harcadıklarını anlatan Nezih Barut, “Biz kendi şirketimizde her yıl ciromuzun yüzde 5'ini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz. Bilgi ve teknoloji çağında yaşadığımız için yenilikleri takip edip hayata geçiriyoruz. Türkiye'deki şirketlerin çoğu bu konuda yeterli gayreti göstermiyor. Oysa geleceğin liderleri ve şirketleri yeniliklere açık olmalı ve teknolojiyi yakından takip edip cesur kararlar almalıdır. Lider olan kişi geleceği ve olayları sadece takip eden değil geleceğin yönünü çizebilen kişilerdir”dedi.
Global ekonomik krizin Türkiye'yi derinden sarsmadığını ancak bir takım olumsuz etkilerinin ortaya çıktığını da belirten – İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Başkanı Nezih Barut şunları söyledi; “Global kriz başladığında hükümet krizin teğet geçeceğini söyledi. Bu ifade çok tartışıldı, çok konuşuldu. Ancak bugün global ekonomik krizin Türkiye'yi çok derinden sarsmadığını görebiliyoruz. Bu kriz bazı Avrupa ülkelerinde çok ağır tahribatlar bıraktı. Yüzlerce büyük şirket battı, yok oldu. Ülkemizde aynı şey olmadı çünkü Türkiye'deki bankacılık sektörünün sağlam temellere oturmuş olması bizi kurtardı. Şirketler genelde kriz döneminde işçi çıkartıp küçülmeye gider. Ancak geleceği görebilen vizyon sahibi liderler ve şirketler bunun tam tersini yapar. Örneğin biz kriz döneminde çalışan sayımızı 500 kişi artırarak Pazar payımızı yüzde 6 dan yüzde 7.5 yaptık. Risk aldık, cesur adımlar attık ve bunun faydasını bugün görüyoruz. Bu nedenle liderlerin cesur kararlar alıp risk alabilmesi gerektiğini düşünüyorum”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com