GM Bir Türk'e Emanet!

GM Bir Türk'e Emanet!
Otomotiv devi General Motors'un yönetim kurulunda yer alan, iletişimden sorumlu Başkan Yardımcısı Selim Bingöl, şirketin yeni imajı için kolları sıvadı. Bingöl, ABD'de doğup büyümesine rağmen Türkiye ile bağını koparmadı

Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden General Motors'un (GM) tepe yönetiminde yer alan ve iletişimden sorumlu Başkan Yardımcısı olan Selim Bingöl, iflas sonrası ikinci kez hayat bulan yeni GM'in imajını tüm dünyada güçlendirmek için harekete geçti.
Geçen yıl CEO'luk görevine getirilen Ed Whitacre'ın sağ kolu olarak 2010'un mart ayında bu göreve getirilen Bingöl, Whitacre'ın ayrılması sonrasında da yeni CEO Dan Akerson ile çalışmaya devam etti. Telekomünikasyon alanında yine bir dünya devi olan AT&T'nin yükselişe geçtiği dönemde bu şirkette önemli işlere imza atan Bingöl, GM'in küresel markalarının ve ürünlerinin dünya çapındaki iletişim faaliyetlerinden şirket içi iletişim faaliyetlerine kadar geniş kapsamlı bir sorumluluğa sahip. ABD'de kendisine bağlı 120 kişi olduğunu söyleyen Bingöl, dünya çapında bu sayının 400'ü aştığını da sözlerine ekledi.

'Yatırımı desteklerim'


Şu an GM'de büyük işler yaptıklarını, iflastan sonra şirketin düzlüğe çıkması ve algısının değiştirilmesi için çaba harcadıklarını vurgulayan Bingöl, “Bu elbette kolay bir süreç değil. Ancak ilerlemeler sağladık. Özellikle ABD'deki satışlarımız giderek yükseliyor. İflastan sonra müşterilerimiz bize ikinci bir şans verdi ve araçlarımıza ilgi gösteriyorlar.”
Türkiye'de otomotiv pazarının iyi durumda olduğunu, özellikle Chevrolet markasının yükseliş kaydettiğini belirten Bingöl, GM'in Chevrolet üretimi konusunda olası bir yatırımının olup olmayacağına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “Türkiye önemli bir ülke. Satışlar ve pazarın durumu bir hayli güçlü. Ancak GM'in yatırım konusundaki tavrı için bir şeyler söylemem yanlış olur. Satışlar yükseldiğinde yatırım konusu da gündeme gelebilir. Kişisel olarak sorarsanız, elbette böyle bir konu masama geldiğinde, bir Türk olarak desteğimi vermek isterim. ”

'Bağlarımızı hiç kopartmadık'


Babasının doktor olduğunu ve üniversiteden sonra Amerika'ya yerleştiğini hatırlatan Bingöl, kendisinin de bu ülkede doğup büyüdüğünü anlattı. Bingöl, “Buna rağmen ben hiçbir zaman Türkiye'den kopmadım” diye konuştu.
Virginia Üniversitesi'nden mezun olan Bingöl, iletişim alanında pek çok başarılı işe imza attı. Şirketlere iletişim stratejileri konusunda yol gösteren, bir süre siyasilere de danışmanlık yapan Bingöl, Ed Whitacre'ın CEO olduğu dönemde AT&T'de yaptığı bazı projelerle de ödüller almış.


Türkiye yatırım yapılabilir ülkeler listesinin en başındaTürkiye'ye yapmayı planladığı yatırımı kriz nedeniyle rafa kaldırıp, bunun İspanya'daki mevcut fabrikasına yönelten Fransız devi Peugeot, bu sevdasından vazgeçmemiş görünüyor.
Frankfurt Otomobil Fuarı'nda konuşan Peugeot Başkanı Vincent Rambaud, Türkiye'nin yatırım açısından çekiciliğini halen devam ettirdiğini belirtirken, “Avrupa'da kapasitemiz şu an yeterli. Kapasite ihtiyacımız olduğunda, Türkiye oldukça çekici bir bölge. Bir tek Türkiye'yi düşünürüz dersem dürüst olmam. Ancak bir liste yapacak olsam, ilk sıraya Türkiye'yi koyardım” dedi. Rambaud, “Peugeot, Türkiye'de bir araç üretirse, bu araç diğer tum Peugeot'lar gibi cekici bir model olacaktır. Küçük bir model de olsa, çekici bir araç olacaktır. Ancak düşük fiyatlı bir araç da olmayacaktır” ifadesini kullandı.

Tasarımda çekicilik artacak
Peugeot'nun öncelikli iki hedefi olduğunu kaydeden Rambaud, “Öncelikli hedefimiz tam anlamıyla uluslararası nitelikte bir marka haline gelmek. İkincisiyse ürün yelpazemizi yükseltmek, kaliteyi ve Peugeot modellerinin tasarımımlarında çekiciliği artırmak” dedi.
Spor modelleri RCZ'yi örnek gösteren Rambaud, “Şayet RCZ gibi bir araçla Audi TT'den daha fazla satabilirsek, bunu başarmış olacağız. 508 ile kalite ve tasarım başarısını sağladık. Bu yükseliş daha küçük modellerde de olacak. Daha ulaşılabilir modellerde de bu özellikleri göreceğiz” ifadesini kullandı.


Vincent Rambaud'nun önünde durduğu HX1, 6 kişiye ulaşım imkanı sunan, çevreci ve “tarz” için yaratılmış bir otomobil. 2.2 lt (204 HP) dizel motor ve 95 HP'lik elektrik motorla donatılmış aracın iç mekanında mermer kaplama ve kahve makinesi gibi ilginç özellikler dikkat çekiyor.

LAND ROVER

Efsanenin modern yorumu DC 100


Land Rover'ın 1940'lı yıllardan günümüze kadar bazı değişimlerle üretmeye devam ettiği modeli Defender, gerek güvenlik standartları gerekse de motorların çevre normlarına uygunluğu nedeniyle son bulmak zorunda. Ancak Land Rover için 4x4 sınıfının yaratıcılarından olan bu modeli tamamen tarihe gömmek imkansız gibi. Özellikle de sevenleri nedeniyle... Bu yüzden aracın modern yorumunu geliştirip, 2015 gibi üretimine başlamayı düşünüyor. DC 100 adını verdiği iki konsepti fuarda sergiledi.


Dünyanın en pahalı model arabası 4.5 mİlyon euro


Lamborghini Aventador LP 7-4 modelinin 8'de bir oranında küçültülmüş olan model araba 4.7 milyon dolarlık değeri ile dünyanın en pahalı ve değerli model arabası olarak Guiness Rekorlar kitabında yer alıyor. Altın ve platin kaplama araba ayrıca elmaslarla süslendi. Araba, Frankurt Otomobil Fuarı'nda kurşun geçirmez camekanlı özel bir bölmede güvenlik önlemleri altında sergileniyor.

LAMBORGHINI

Bu Lamboların devamı yok!


Süper spor otomobil markası Lamborghini, fuarda sınırlı sayıda üretilecek iki model birden tanıttı. Bunlar Gallardo'nun süper hafif versiyonu ve Paris Fuarı'nda geçen yıl show otomobili olarak sergilenen Sesto Elemento'nun yol versiyonu. Sadece 20 adet üretilmesi düşünülen Sesto Elemento, 1.000 kilodan daha hafif bir ağırlığa sahip olacak ve 570 HP'lik bir motorla donatılacak. Araçların tanesinin 1.6 million euro olacağı belirtiliyor. Gallardo LP570-4 Super Trofeo Stradale ise sadece 150 adet üretilecek. Gallardo modelinden daha aerodinamik olan bu araç, standart versiyondan üç kat daha fazla yere basma kuvvetine sahip.


ETERNITI

Marka yeni, araç tanıdık!


Dünyada zenginlere süper otomobiller üreten marka sayısı az değil ama İngilizler bir tane daha olmasının sakınca yaratmayacağını düşünmüş ki, Eterniti Motors kurulmuş. Eterniti'nin görücüye çıkarttığı ilk modelse tanıdık geliyor. 'Hemera' adını verilen araç, 'Süper SUV' diye tanıtılıyor. Porsche Cayenne'in üzerine geliştirilen ve aslında yeni değil, 'ağır modifiyeli' bir araç olan Hemera, 2012'de teslim edilecek.

MERCEDES

Sumo kadar güçlü?

'Geleceğin S-Serisi' olarak lanse edilen F 125 adında hidrojenle çalışan konseptle ilgiyi üzerine çeken Mercedes, bununla tatmin olmamış olacak ki, bir başka 'hoşluğa' daha imza atmış. Tamamen yenilenen kamyonu Actros'u da bu fuara getirmiş ve onun için ilginç bir tanıtım seçmiş. Üç kez dünya, dört kez de Avrupa Sumo Şampiyonu olan 1.98 boyunda ve 185 kilo ağırlığındaki Thorsten Scheibler'i bu kamyonun tanıtımı görevlendirmiş...


Lüks otomobil üreticisi Infiniti, marka elçisi olarak seçtiği Formula 1 Dünya Şampiyonu Sebastian Vettel için özel bir versiyon üretti. Tanıtımını da bizzat Vettel yaptı. Vettel'in yönlendirmeleri doğrultusunda 6 ayda geliştirilen bu özel Infiniti FX, şimdiye kadar üretilenler arasında en hafif, hızlı ve en aerodinamik olanı. Bu seri 300 km/s'lik hıza çıkabiliyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com