Göç tersine çevrilmeli

Göç tersine çevrilmeli
Uşak Mimarlar Odası “Bozkırın Ortasında Bir Avrupa Kentinin Doğuşu” konulu bir panel düzenledi. Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ın da birer sunum yaptığı panelde kentten-köye göçün teşvik

Uşak Mimarlar Odası “Bozkırın Ortasında Bir Avrupa Kentinin Doğuşu” konulu bir panel düzenledi. Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ın da birer sunum yaptığı panelde kentten-köye göçün teşvik edilmesi gerektiği bildirildi.
Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ve CHP eski İl Başkanı Mimar Fuat Yılmaz'ın yönettiği panele Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan ve Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Hasan Topal konuşmacı olarak katıldı. Yılmaz Büyükerşen panelde gerçekleştirdiği belediyecilik hizmetlerini yaptığı bir sunumla Uşaklılar anlattı. Mimarlar Odası Başkanı Avni Özgencil, yaptığı açılış konuşmasında Uşak'ın ticaret, sanayi ve tarım alanlarında hızla gelişen orta ölçekli bir il olduğunu ifade etti. Uşak'ın geleceği için doğru olanı bulmaya çalıştıklarını ifade eden Özgencil, Türkiye'de köyden kentte göçün çok önemli bir sorun olmaya devam ettiğini ifade etti.

KENTTEN KÖYE GÖÇ TEŞVİK EDİLMELİ
Uşak'ın nüfus artış oranlarının ülke ortalamasının çok altında olduğunu ifade eden Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan köyden-kente olan göçlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.Mimar Ali Erdoğan Uşak'ın il oluşundan bugüne yaşadığı değişimleri de anlatarak kentten köye göçün teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti. Başkan Erdoğan konuşmasında şunları söyledi; “Uşak 1953 yılında il oldu. İl olmadan önce halıcıkla uğraşan kent kültürü olmayan bir ilçe olmakla girişimci bir ruha sahipti. Uşak o dönemlerde eğitim oranı yüksek, ilk şeker fabrikasının kurulduğu ve Anadolu'da elektriğin ilk kullanıldığı bir yerleşim merkezi idi. Bu özellikleri nedeniylede ilimize “İlkler Şehri” olarak adlandırıyoruz. İl olduktan sonra hızla sanayileşmenin yanı sıra çarpık bir yapılaşma meydana geldi. Bu çarpık yapılaşma 1990'lı yıllara kadar devam etti. Uşak son nüfus artış oranlarında ise ülke ortalamasının çok altında kaldı. Bunun çeşitli sebepleri olmakla birlikte bu konuda bir denge sağlandığını düşünüyorum. İlçelerin çok küçük olması, İzmir yolu üzerinde gelişmiş illere komşu olması gibi etkenleri buna sebep olarak sıralayabiliriz. İlimizde göç daha çok ilçelerden ile doğru devam ediyor. Merkeze yığılmalar her geçen gün artıyor. Bu da yapılaşma, eğim ve hizmet alanlarında sorunlar ortaya çıkarıyor. Uşak hala köyden kente göç evresini tamamlayamadı. Birkaç yıl içerisinde bu evre tamamlanacaktır. Kendini yenileyemeyen alt yapı ve üst yapı yatırımlarını yapamayan kentler toparlanma sürecindeler hala. Bu kentler arasında Uşak'ta var. Köyden kente göçün sebebini bakmak lazım aslında. Sosyolojik olarak insanların daha rahat ortam isteği, mahalle baskısını azaltmak gibi nedenlerden dolayı kente olan göçler arttırıyor. Her il göçlerden kendi ölçeğinde ciddi anlamda etkilenmiştir. Bundan sonraki süreçte kentten köye göçü teşvik etmek amacıyla mutlaka köylerdeki alt yapı çalışmaları bitirilmeli, hayvancılık ve tarım gözden geçirilmelidir. Altyapı ve üst yapı yatırımları hızla tamamlandıktan sonra da eğitim olanakları da kent seviyesine çekilmelidir. Tersi bir göç bu şekilde başlatılmalıdır. Altyapısı bitmiş ulaşımı kolaylaşmış köylerin kentten-köye göçü teşvik edeceğini düşünüyorum”dedi.
Eskişehir Belediye Başkanı Büyükerşen bir sunum yaparak belediyecilik hizmetlerini değerlendirdi. Başkan seçildiği yıllarda çözüm bekleyen büyük sorunlarla karşılaştığını ve bu sorunların üstesinden gelmek için gayret sarf ettiklerini kaydeden Büyükerşen gelinen noktanın sevindirici olduğunu ifade etti. Eskişehir Belediye Başkanı Büyükerşen paneldeki sunumunda sözlerini şöyle sürdürdü; “Eskişehir'in geldiği nokta insanların düşünsel ve uygarlık gelişi olarak adlandırılmalıdır. İlk yılımda 3 ay süren ortak akıl toplantıları yaptık. Bu toplantılara 350 kişi katıldı. Bu toplantılar sonunda halkın ihtiyaçları ile bilimsel araştırmaları karşılaştırdık. Bilimsel araştırmaların öngördüğü projelerle halkın ihtiyaçlarının örtüştüğünü gördük 1999 depremi ve diğer sorunlar ortada duruyordu. Depremin etkileri sonrasında gelen ekonomik kriz projelerin hayata geçirilmesini uzattı. O dönemde kredi bulmakta zorluk çektik.
Bir süre sonra Avrupa Yatırım Bankası projelerimi beğendiklerini bildirdi. Bizim projelerimizin toplam tutarı 500 milyon dolardı. 250 milyon dolar vermeyi kabul eden Avrupa Yatırım Bankası bu krediyi bize 20 yıl vadeli 5 yıl geri ödemesiz 0,75 faiz oranı ile verebileceğini bildirdi. Avrupa Yatırım Bankası projelerin fizibilite raporlarının doğruluğuna inandığı için devlet garantili bu krediyi bize vermeyi uygun gördüğünü bildirdi. Biz Porsuk çayı başta olmak üzere Eskişehir'in büyük sorunlarını bulduğumuz kredilerle çözdük. Uşak, Eskişehir'e göre daha az sorunu olan bir kent. Sorunlarınız büyümeden bizden çok daha kolay çözüm bulabilirsiniz ”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com