Göçmenliğin medyadaki 'multikulti' yorumu

Göçmenliğin medyadaki 'multikulti' yorumu
Yönetmenliğini Semra Güzel Korver'in üstlendiği 'Multikulti Haberler' isimli belgesel, 06 Nisan Cumartesi günü, TRT İstanbul Radyosu'nda ilk kez seyircisiyle buluşacak.

Yönetmenliğini Semra Güzel Korver'in üstlendiği 'Multikulti Haberler' isimli belgesel, 06 Nisan Cumartesi günü, TRT İstanbul Radyosu'nda ilk kez seyircisiyle buluşacak. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yanı sıra iş, siyaset, akademi çevresinden seçkin konukların katılacağı galanın sunuculuğu Almanya'nın ödüllü komedyeni Fatih Çevikkollu üstlenecek.

Almanya ile imzalanan ilk 'işçi göçü' anlaşmasının 50'nci yılı anısına bir dörtleme olarak hazırlanan 'Almanya'da Yarım Asır' belgesellerinin ikincisi 'Multikulti Haberler' 06 Nisan Cumartesi günü seyirci ile ilk kez buluşacak. Yönetmenliğini Semra Güzel Korver'in üstlendiği filmin galası TRT İstanbul Radyosu Mesut Cemil Salonu'nda gerçekleştirilecek. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Medya ve Sorumluluk Enstitüsü Direktörü, Araştırmacı Dr. Sabine Schiffer, Rückkehrerstammtisch Topluluğu üyeleri gibi seçkin davetlilerin katılacağı gala, 19:30'da başlayacak.

Galada Bülent Arınç'ın ardından TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT Genel Müdür Yardımcısı Dr. Zeynel Koç ve Yönetmen Semra Güzel Korver birer konuşma yapacak. Gala'nın sunuculuğunu Almanya'nın ödüllü komedyeni Fatih Çevikkolu üstlenecek.

ALMAN MEDYASINDAKİ TÜRKİYELİ GÖÇMENLER

Türkiyeli göçmenler Alman medyasında nasıl algılanıyor, haberlere nasıl yansıyor, göçmenlerle ilgili önyargılarda medyanın rolü nedir, İslam Alman medyasında nasıl anlatıyor ve yansımaları ne oluyor, Almanyalı Türk gazeteciler Alman medyasında çalışırken ne tür sıkıntılar ve kolaylıklar yaşıyorlar gibi sorulara yanıt aranan 'Multikulti Haberler'de, ZDF Genel Yayın Yönetmeni Peter Frey, RTL'nin ünlü sunucusu Nazan Eckes, Bild Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann, ARD Editörlerinden Erkan Arıkan, Der Spigel Editörü Bernhard Zand, RBB Editörü Cem Dalaman, WDR Türkçe Yayınlar Müdürü Murad Bayraktar gibi önemli isimlerin görüşleri yer alıyor.

18 DİLDE YAYIN YAPAN RADYO

Göç alan bazı Batılı ülkelerin göçmenlerin entegrasyonu için benimsediği "çok kültürlülük" politikasını tanımlayan 'Multikulti' aynı zamanda Almanya'daki bir radyonun ismiydi. 1994 yılından itibaren aralarında Türkçenin de bulunduğu 18 dilde yayın yapan 'Radyo Multikulti'nin 2008 yılında kapatılması Almanya'nın göç politikalarındaki değişiminin simgelerinden birisi oldu. Bugün 82 milyon nüfuslu Almanya'nın yüzde 20'si göçmen, Alman medyasında çalışanların ise sadece yüzde 3'ü göçmen kökenli. 3 milyonu aşan nüfusu ile Türkiyeliler en büyük göçmen grubunu oluşturuyor. Türkiye kökenli ve Alman gazetecilerin bakış açısından göç, göçmenlik, medya ve entegrasyon, İslamafobi değerlendirmeleri; 1964 yılında kurulan ve bir fenomene dönüşen ilk Türkçe radyolardan Köln Radyosu'nun öyküsü, Radyo Multikulti, Türkçe yayınların Almanca öğrenilmesine etkisi belgeselde ele alınan konular arasında yer alıyor. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com