Göçün 50. yılında 'Karşıdan Bakış'

Göçün 50. yılında 'Karşıdan Bakış'
Türkiye'den Almanya'ya göçün 50 yıllık serüveni İstanbul Modern Sinema'da 17 filmlik “Karşıdan Bakış” başlıklı film seçkisiyle gündeme gelecek.

İstanbul Modern Sinema ve Goethe Enstitüsü, 20 30 Ekim tarihleri arasında, “Karşıdan Bakış” başlığı altında Türkiye'den Almanya'ya göçü anlatan 17 filmlik bir seçki sunuyor. Sinema yazarı Engin Ertan'ın hazırladığı seçkide yer alan Türk / Alman yapımı filmler, iki halkın birbirini nasıl gördüğü ve algıladığı fikrine yoğunlaşıyor. Filmler Almanya ve Türkiye arasındaki bağa, kültürel ilişkilere de vurgu yapıyor.


'ALMANYA ACI VATAN'

Program, Halit Refiğ'in yönettiği 1969 yapımı “Bir Türk'e Gönül Verdim” ve Günter Wallraff'ın Almanya'daki yabancı düşmanlığını ele alan kitabından uyarlanarak çekilen 1986 yapımı “En Alttakiler” belgeseliyle başlayacak.

Program kapsamında Şerif Gören'in yönettiği “Almanya Acı Vatan'' (1979); Tevfik Başer'in yönettiği ve Zuhal Olcay'a Almanya'da Altın Film Şeridi En İyi Kadın Oyuncu ödülünü getiren “Sahte Cennete Veda'' (1989); yönetmenliğini Sinan Çetin'in yaptığı ve Uluslararası Moskova Film Festivali'nde Hülya Avşar'a En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandıran “Berlin in Berlin” (1992) filmleri de gösterilecek. Etkinlikte yer alan Alman filmleri arasında Karl May'ın aynı adlı romanından uyarlanan “Haydut” (1964); yönetmen Jeanine Meerapfel'in belgesel, söyleşi ve canlandırma sahneleriyle 1970'te işçi olarak Berlin'e giden Melek Tez'in yaşamını ve deneyimlerini aktardığı “Melek Gidiyor” (1985); Dorris Dörrie'nin yönettiği ve Alman sinemasındaki en ilginç Alman -Türk karakterlerden birinin yer aldığı “Doğum Günün Kutlu Olsun, Türk!” (1992) dikkat çekiyor. “Doğum Günün Kutlu Olsun Türk!”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com