Gökçek Kimlere Rant Sağladı?

Gökçek Kimlere Rant Sağladı?
Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek, hükümete yakınlığıyla tanınan Sinpaş'ın İncek'teki projesinin bulunduğu İncek-Alacaatlı bölgesinde 219.5 dönümlük bir alanda imar hakkını iki katından fazla arttırdı...

Ankara Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, Yenimahalle Belediyesi içinde kalan İncek-Alacaatlı bölgesinde 219.5 dönümlük bir alanda imar hakkını iki katından fazla arttırdığı ve önceki planda 218 olan konut sayısını 550’ye çıkardığı ortaya çıktı. Söz konusu alanda hükümete yakınlığıyla tanınan Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından “ortalama üzerinde geliri olan aileler için” konut projesi yapılacağı reklamı veriliyor.

ODTÜ Kamu Politikaları ve Kentsel Araştırmalar Merkezi Müdürü ve Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. H. Tarık Şengül, 100 milyon TL’lik rant sürecini şöyle anlattı:

İki kattan fazla imar artışı

Ankara’nın Yenimahalle Belediyesi sınırları içinde kalan Alacaatlı bölgesinde adayı kapsayan 219.500 m2’lik alanda, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından imar planı değişikliğine gidilerek, sadece bu adalara yönelik imar hakları iki katından fazla arttırıldı.

Konut sayısı 218’den 550’ye çıktı

Yapılan plan değişikliğiyle, arsa sahibi lehine büyük imar hakkı artışları sağlandı. Önceki planda 218 olan konut sayısı 550’ye çıkarıldı. Söz konusu değişiklik bu adaların çevresindeki diğer imar adalarındakinin iki katından fazla imar hakkı sağlıyor.

100 milyon TL’lik rant

Fazladan yapılacak her bir konutun fiyatının, bugün bölgedeki fiyatlar doğrultusunda en az 300 bin TL olacağı varsayılıyor. Bu durumda, sadece konut alanlarından doğan rant, 99.6 milyon TL olarak hesaplanıyor.

Hükümete yakın ortaklığın projesi

Söz konusu alanda yapılacak konutlara ilişkin Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Web Sitesi’nde reklamı yapılan bu alan için “ortalama üzerinde geliri olan ailelerin tercih ettiği” bir bölge olduğu ve altyapı ve yol çalışmalarının tamamlandığı belirtiliyor.

Yeşil alanlar ayrıcalıklı siteye

Daha önceki planda dağınık halde ve tüm bölgeye hizmet edecek nitelikte olan yeşil alanlar konut adalarının ortasına alındı. Bu tür durumlarda site, etrafına koruma duvarları çekerek, tüm kente ait olması gereken bu yeşil alanları sitenin özel alanı haline getirecek.

CHP’li belediye onay vermedi

İmar planının Yenimahalle Belediye Meclisi’nden geçmesi gerekiyordu. CHP’li Yenimahalle Belediyesi bu değişikliği, bu tür değişiklikler için gerekli olan ilgili kurumların görüşlerinin eksik olması ve muvafakatlarda sorun olması nedeniyle, Büyükşehir Belediyesi’ne geri gönderdi.

Gökçek, yasayı dolanarak değişikliği yaptı

Ancak Büyükşehir Belediyesi bu gerekçeye rağmen, Yenimahalle Belediyesi’nin söz konusu planı yasanın öngördüğü sürede onaylamadığı gerekçesiyle, 1/ 1000 ölçekli planı kendi meclisinde onayladı.

 

Kaynak:Cumhuriyet
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com