Gökçeler, enkaz köye dönüştü

Gökçeler, enkaz köye dönüştü
Mayıstaki 5,9'luk Kütahya Simav depreminin merkez üssü 210 haneli 600 nüfuslu Gökçeler Köyü, hasarlı binaların yıkımının ardından sergilediği enkaz görüntüleriyle köylünün moralini bozarken, sebep olduğu psikolojik rahatsızlıklar yüzünden işten ve a

Mayıstaki 5,9'luk Kütahya Simav depreminin merkez üssü 210 haneli 600 nüfuslu Gökçeler Köyü, hasarlı binaların yıkımının ardından sergilediği enkaz görüntüleriyle köylünün moralini bozarken, sebep olduğu psikolojik rahatsızlıklar yüzünden işten ve aştan soğumasına neden olduğu bildirildi.

Köylünün bu manzara karşısında sıcak yuvasından ve toprağından giderek uzaklaştığını ifade eden Muhtar İbrahim Payçu,”19 Mayıstaki 5.9'luk deprem ve ardından sayıları 20 bini bulan artçı sarsıntılar hasarlı konut sayısının her geçen gün artmasına neden oluyor. 210 konuttan 160'ı ağır hasarlı. Korkunç manzara morallerimizi bozuyor” dedi.
Ağır hasarlı binaların can ve mal emniyeti açısından Başbakanlık Afet ve Acil Durum Merkezi (AFAD)ın kararıyla boşaltıldıktan sonra iş makinelerinin yardımıyla yıkılmasıyla bir zamanların doğal güzellikleri dillere destan Gökçelerin şimdi enkaz köye dönüştüğünü ifade eden Muhtar Payçu, “Sabah kalkıyoruz enkaz, akşam yatıyoruz enkaz. Bu görüntüler vatandaşlarımızın morallerini bozuyor. Çoğu kişinin psikolojisi bozuldu. Psikolojik tedavi görenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Bu görüntüler özellikle çocuklarımızı daha çok etkiliyor” dedi.
Vatandaşların yıkılan konutları için Kaymakamlık ve AFAD'a talepte bulunduğunu dile getiren Muhtar Payçu, “Duruma göre TOKİ veya Özel İdare Müdürlüğümüzün vatandaşlarımızın arzuları doğrultusunda köyümüze toplu konut yapmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Yapılacak Toplu Konutlar için köyün hemen bitişiğindeki Harman Yeri Mevkiinin son derece müsait olduğunu ifade eden Muhtar Payçu, “Muhtarlık olarak her türlü kolaylığı göstermeye hazırız. Yeter ki vatandaşlarımız sağlıklı bir şekilde yeni yuvalarına kavuşsun” dedi.
Depremde evi ağır hasar gören bazı vatandaşların TOKİ veya Özel İdare yeni konutlar yapıncaya kadar başını sokabilecek prefabrik konutları tercih ettiğini dile getiren Muhtar Payçu, “Bazı vatandaşlar prefabrik konutlar yapmaya başladı. Prefabriklerin sayısı bu günlerde 10'u buldu. Bazı vatandaşlarda yıkılan binalarının hemen bitişiğine yaptığı derme çatma kulübeler da yaşıyor. Bazıları da Kızılay tarafından dağıtılan çadırları tercih ediyor. Ancak bu yaz sıcağında çadırın kahrı çekilmiyor” dedi.
Simav depreminin merkez üssü Gökçeler köyü şimdiki görüntüsüyle tam bir enkaz köyü andırıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com