Gökhan Özen'den Samimi Açıklamalar

Gökhan Özen'den Samimi Açıklamalar
20 yaşından beri albümlerinin prodüktörlüğünü kendi yapan Gökhan Özen, artık deneyimlerini genç yetenekler için kullanmak istiyor...

* Son albümünüzün adı 'Başka'. Bu albüm niye 'Başka'?

Çünkü içerik, repertuvar ve yorum olarak öncekilerden çok başka oldu. Ayrıca bu benim 10'uncu yıl albümüm. Bu saatten sonra farklı bir şeyler olsun istiyorsun. 2000 yılındaki Gökhan Özen albümünü bu albümle kıyasladığınızda, çok yol kat ettiğimi fark edersiniz. Bu albümde ilk defa rock ve Türk Sanat Müziği söyledim. Damarcısı da dinliyor albümü, rock'çısı da...

* Kendinizi artık prodüktör olarak görüyorsunuz galiba...

20 yaşından beri çıkardığım tüm albümlerin prodüktörlüğü bana ait. Şarkıları başka bir aranjör arkadaşıma versem bile mutlaka stüdyoya onunla birlikte girip ona karışmak zorunda hissediyorum kendimi.

* Çok çalıştığınızı duydum. Yeni evlisiniz; eşiniz “Yeter, biraz da gezelim” diye isyan etmiyor mu?

Yok etmiyor, Allah'tan çok anlayışlı bu konuda. Biliyor ki benim mutluluğum müzik. Yaptığım müzikal çalışmalara hiçbir zaman iş olarak bakmadım, her zaman müzik benim için bir hobi oldu. İş kısmı, albüm bittikten sonra onu insanlara satmaktan ibaret sadece.

* Geçmişte 'pop figür' olarak tanımlanabilecek bir imajınız vardı. Şimdi çok daha olgun bir Gökhan Özen var karşımda...
2500 yıl önce Heraklitos, “Değişmeyen tek şey değişimdir” demiş. Yani 10 yıl önceki Gökhan'la bugünkü Gökhan arasında mutlaka fark vardır. Ama o günkü Gökhan'ı da çok doğru tanıdıklarını düşünmüyorum insanların. O da belki benden, yansıtılış biçimimden kaynaklanıyor olabilir.

Sonuçta bir pop figür olarak sunuluyorsun ve o dönem yapman gereken ne varsa onu yapıyorsun. Bir de müziğime konsantre olduğum için kendimi çok fazla açıklama, anlatma derdine düşmedim o dönem. Ama sonra sonra görüyorsun ki; sen kendini anlatmadığın zaman insanlar seni olmadığın birisiymiş gibi görmeye başlıyorlar.

* Organizatör Atilla Kaplakarslan, sizi ima ederek “reklam olsun diye köpekbalığıyla dövüşen, bir mankene 20 bin dolar verip sevgili numarası yapan” bir popçudan bahsetti. Ne diyeceksiniz?

Bunları çok önemsemiyorum. Çünkü enerjimi, yaşadığım olayların gerçekliğini sorgulayan bu tarz zihniyetlere cevap vermek için harcasaydım, bugün bulunduğum noktaya gelemezdim.

* Albümleriniz çok satanlar listesine girdi, satış rakamları genelde 1 milyonu aştı. Ama artık albümler satmıyor. Endişeleniyor musunuz?

Öncelikle ben kendimi çok şanslı görüyorum, çünkü Türkiye'de 1 milyon tirajını görmüş en son isimlerden biriyim. Son dönemlerde çıkan sanatçı arkadaşlara da üzülmüyor değilim, çünkü bir albümle milyonu devirmenin keyfini yaşayamıyorlar.
Ama albüm satışı bir başarı kıstası değil artık. Onun için bu anlamda bir kaygı hissetmiyorum. Müziğimi insanlar dinlemek istedikçe benim için sorun yok. Şu an benim için önemli olan, prodüktör olarak yeni yeteneklere şans verebilmek.

* Yani artık piyasaya yeni isimler kazandırmayı mı düşünüyorsunuz?

Yeni yetenekler için, şirketimin internet sitemiz hanmedya.com. tr'de, bana ve ekibime rahatlıkla ulaşabilecekleri bir platform kurduk. İsteyen herkes kendisini şarkı söylerken kaydedip bizim sitemize yükleyebilecekler.
Biz de ekip olarak bunları izleyip bir değerlendirme yapacağız. Heves ve yetenek olarak benim 16-17 yaşımdaki versiyonlarımı arıyorum aslında. Ben; besteci, prodüktör, yürüyeceği yolda belki bir mentor olarak her türlü yardımı vermeye, elinden tutup onunla birlikte yürümeye hazırım.

* Size 'yetenek avcısı' diyebilir miyiz o zaman?

Tam 12'den vurdunuz, sitemize girdiğiniz zaman bölüme yönlendirme yapan kutucukta da 'Yetenek avcısı' yazıyor.

* 31 yaşındasınız ama karşımda çok daha olgun bir insan oturuyor sanki...

Geçmişime baktığım zaman, doğrusuyla yanlışıyla yaptığım her şeyi büyük mutlulukla anıyorum. Hatalarımı çok seviyorum, çünkü şu anki beni oluşturan şeyler onlar.
Hayat herkesi bir şekilde büyütüyor işte. Benden magazin programlarına çıkıp bir magazin figürü olmamın beklendiği dönemlerde ben kendimi tamamen okumaya adadım; fizikten tut tarihe kadar, coğrafyadan tut metafiziğe kadar bulduğum her şeyi okumaya başladım. Çünkü belli bir saatten sonra insanın beyni bazı şeyleri sorgulamaya başlıyor artık.

* Evliliğinizden pek bahsetmek istemiyorsunuz, niye?

Bekarlık hayatımda da ilişkilerimle çok fazla gündeme gelmeyi sevmeyen bir adamdım. Zaten belki birtakım şeyleri sakladığım için benim hakkımda şehir efsaneleri uydurulmuştur. Çünkü ben kendi arkadaş ortamımda bile ilişkimi sohbet konusu haline getirmem. Bu saatten sonra da evliliğimi çok fazla gözler önünde yaşamayı da tabii ki tercih etmeyeceğim. Herkes mutluluğunu kendi içinde yaşasın bence.

* Sizin gibi çok fazla hayranı olan insanlar sevgililerini bile saklarken siz gittiniz evlendiniz. “Hayranlarımı kaçırır mıyım?” korkusunun yaşandığı devir kapandı mı artık?

Sanıyorum böyle bir bakış açısı sadece ülkemizde vardı. Ben bunun tam aksinin canlı bir kanıtıyım. Evlilikten sonra hayran kitlemle olan diyaloğum çok daha güzelleşti. Zaten dünyaya baktığınız zaman Brad Pitt'in beş-altı çocuğu var, Orlando Bloom yeni baba oldu, Eminem'in kaç çocuğu var bilmiyorum; onların bile öyle bir kaygısı yok yani.

* Galiba artık herkes, her şeyin olması gerektiği gibi olmasını istiyor...

Kesinlikle! Ben pop idol olarak nitelendirildim ama böyle diye, insanların en temel mutluluğu olan birtakım duyguları da elimin tersiyle iterek yaşamak istemedim. Karşıma gerçekten aşkı hissedeceğim, yanında çok mutlu, huzurlu olduğum, taptığım kadın çıkınca evlendim. Bütün genç sanatçı arkadaşlarıma da buradan söyleyeyim; müzisyenlik, starlık çok güzel ama insan kendi beyninde bunu doğru yorumlamazsa, orada ciddi tuzaklar da var. O yüzden bugünü kaçırmasın kimse...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com