Göksun’da AKP yolsuzluğu

Göksun’da AKP yolsuzluğu
Göksun, alım-satım, ihale, naylon fatura, mali kayıtlarla oynayarak fazladan gider gösterme gibi yolsuzluk iddialarıyla çalkalanıyor.

Sansürsüzhaber/ÖZEL BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde ‘yolsuzluk yapıldığı’ tespit edildi. İçişleri Bakanlığı'na gönderilen, 'Denetim Komisyonu Raporu'na göre, Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç, kamu ihale kanununu ihlal ederek, amcasının oğluyla birlikte kurduğu şirkete belediyenin temizlik ihalesini, kayınbiraderine ait olduğu iddia edilen başka bir şirkete akaryakıt ihalesini verdi. Bu şirketten akaryakıt alımı yapılmadığı halde alınmış gibi fatura keserek gider gösterdi. Belediyenin vasıfsız işçilerini bilgileri dışında ihaleye girmiş gibi göstererek, belediyeyle ilgisi olmayan kişilere belediyenin bütçesinden ödeme yaptı.

İçişleri Bakanlığı'na bildirdiler

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesini Türkiye, BBP lideriyle birlikte 6 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazası ile tanıdı. Kazadan sonra ilçede BBP'nin kazanabileceği yönünde oluşan kamuoyu beklentisine rağmen mevcut AKP’li Başkan Ramazan Hurç yeniden koltuğuna oturdu. AKP'li Başkan Hurç'u, partisinden belediye meclis üyesi olan Yusuf Sağıroğlu, yolsuzluk iddiasıyla İçişleri Bakanlığı'na şikayet etti. Denetim Komisyonu Başkanı AKP'li Bayram Kenger ile komisyon üyeleri Yusuf Sağıroğlu(AKP) ve Alpaslan Kenger(MHP) tarafından 21.03.2008 tarihinde yazılan, "Göksun Belediyesi Denetim Komisyonu Raporu" iddiaların incelenmesi için, müfettiş talebiyle 08.05.2008 tarihinde Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne gönderildi.

Amcaoğlu'na temizlik ihalesi

AKP’li Belediye Başkanı hakkında yine AKP’li meclis üyelerinden oluşan komisyonca hazırlanan çarpıcı rapora göre; belediyenin temizlik ihalesi, Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç, amcaoğlu Zekerriya Hurç ve meclis üyesi Mehmet Ekinci'nin adına kayıtlı Gök-İş Ltd. Şirketi'ne verildi. Kamu İhale Kanunu'nun, ihaleyi yapan idare yetkililerinin yakınları ile ihale kurullarında görevli kişilerin ihaleye katılamayacağı maddesi ihlal edildi.

Kardeşinden 600 bin TL'lik akaryakıt almış

Başkan Hurç'un temizlik işini amcaoğlu Zekeriya Hurç'a verdiğini saptayan komisyon ayrıca, akaryakıt alım ihalesini de başkanın eşinin kardeşine ait olduğu iddia edilen Garipoğlu Akaryakıt adlı firmaya verdiğini tespit etti. Bu ihalede ise akaryakıt alımında kesilen faturaların, alımdan daha fazla gösterilerek haksız kazanç sağlandığı ileri sürülüyor. 108 bin nüfusa sahip Göksun belediyesi, 1 yıl içerisinde tam 20 bin litre akaryakıt alımı yapmış. Bu alımlar için Belediyeye kesilen 94 faturanın karşılığında ise tam 600 bin TL ücret ödenmiş. Ancak komisyon yaptığı çalışmada akaryakıt alımlarında faturada imzası olması gereken şoförlerin bu alımlardan haberi olmadığını da belirledi. Belediyede görevli şoförler, Denetim Komisyonu üyelerine alım yapmadıkları ve imzalarının taklit edildiğine dair yazılı ifade verdi.

İhaleyi yapanın da girenin haberi yok

2007 yılındaki, 'İstinat Duvarı, Tepebaşı Parkı ve Köy Dolmuş Durağı İhalesi'ni ise 'Başkan Olur'u ile 105 bin TL teklif veren Hacı Duran Beyazıt kazanıyor. Ancak belediye adına piyasa araştırması yapmak üzere kurulduğu iddia edilen komisyonun ise böyle bir ihaleden haberi bile yok. Komisyon üyesi olarak yer alan Ayhan Tecir, Cuma Aşçı ve Atilla Peltek'in ise, belediyede çalışan vasıfsız işçiler olduğu belirlendi. Piyasa araştırması için kurulan komisyonda görevli oldukları ileri sürülen işçiler, "Biz kimseye ihale vermedik. Piyasada araştırma falan da yapmadık. Belediyede müdürler var. Biz niye komisyon başkanı olalım ki? İhaleye giren Hacı Duran Beyazıt, Mehmet Nacar ve Mustafa Kaya'yı hiç görmedik, tanımıyoruz" dediler. Patron Duran Beyazıt'ın güçlükle kazandığı! ihaleden mağlup çıkan işçiler ise 105 bin TL'lik ihaleden haberlerinin olmadığına dair komisyona yazılı ifade verdi.

İhale Kardeşe Ödeme Ağabeyine

Yolsuzluk iddialarını kanıtlayan belgeleri İçişleri Bakanlığına gönderen komisyon raporda, araç bakım ve tamiratı için yapılan ihalelerde de yolsuzluk yapıldığını öne sürdü. Rapora göre, kanunlar çerçevesinde hatalı ve yeterlilik şartlarını taşımayan firmalar teklif verdiği için ihale şartları oluşmadı. Rekabet oluşmamasına rağmen devam eden ihalede, bazı firmaların kamu yararı gözetilmeden kollandığı ve kamunun zarar ettiği saptandı.

Araç bakım ve tamiratı için yapılan ihalede tespit edildiği öne sürülen diğer usulsüzlük ise, ödemenin, ihalenin verildiği firma yerine, başka bir şahısa yapıldığı yönünde. İhaleyi kazanan Ayyıldız Oto Yedek Şirketi'nin şimdiki sahibi olan Hüsamettin Yıldız, 2004 yılında, şirketi, geçen dönem Meclis Üyeliği yapan ağabeyi Hasan Yıldız'dan devralıyor. Ancak belediye, yapılan iş karşılığında ödemeyi, şirketin eski sahibi olan Hasan Yıldız adına yapıyor.

1 Yılda 260 Bin Lira Araç Bakım Masrafı

Komisyonun 45 günlük bir çalışma sonucu hazırladığı rapordaki usulsüzlük iddiaları bunlarla da kalmadı. Araç va bakım için 2007 yılı içerisinde 260 bin lira bakım ve onarım masrafı gösterilmiş. Bu masrafın 150 bin lirası ihale şartları göz ardı edilerek, belediye meclis üyesi Hasan Yıldız'ın kardeşinin sahibi olduğu 'Ayyıldız Ticaret'e, kalan 110 bin lira ise diğer firmalara ödenmiş.(SRO-SYK)

Haber: SERAP BELOVACIKLI

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com