Göktürk-2’yi ODTÜ’lüler yapmış!

Göktürk-2’yi ODTÜ’lüler yapmış!
İlk yerli uydu Göktürk 2'nin proje yöneticisi ve teknik liderinin Erdoğan'ın öğrencilerini ve öğretim elemanlarını eleştiri bombardımanına tuttuğu Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunu oldukları ortaya çıktı.

Yerli üretim Göktürk 2 uydusunun yöneticisi ve proje teknik lideri ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü mezunu...

ODTÜ’lü öğrencilerin protestolarına destek veren öğretim üyeleri de en ufak bir protestoya tahammül edemeyen Başbakan’ın hışmına uğradı.
“Sizin yetiştirdiğiniz öğrenciler buysa Türkiye batmış” diyen Erdoğan’a aslında en güzel cevap ODTÜ’deki törende verilmişti. Çünkü Erdoğan’ın öve öve  bitiremediği Göktürk-2 projesinin yöneticisi bir ODTÜ mezunuydu.
 
ERDOĞAN ODTÜ’YÜ TOPA TUTTU
 
Sözcü'nün haberine göre, Başbakan Erdoğan dün akşam NTV ve STAR TV’nin ortak yayınında soruları yanıtladı. 2012′nin değerlendirmesini yapanve her konuda sert çıkışlar yapan Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta kendisini protesto eden öğrenciler ve onların arkasında duran öğretim üyelerine söylediği sözler büyük tepki topladı.
 
Erdoğan ODTÜ’lü öğretim görevlilerine ve öğrencilere ateş püskürdü: “Derse girseniz ne olur girmeseniz ne olur. Sizin öğrettikleriniz anca bunlar gibi olur.”
 
Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi töreni sırasında ODTÜ kampüsünde öğrenciler Erdoğan’ı protesto ederken, polis orantısız güç kullanmış ve bir öğrencinin başından yaralanmasına sebep olmuştu. ODTÜ kampüsünün savaş alanına dönmesi de Erdoğan’a sorulan sorular arasındaydı.
 
“ÖĞRENCİLERDE MOLOTOF VARDI”
 
Erdoğan’a Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi töreni sırasında ODTÜ kampüsünde meydana gelen olayların sorulması üzerine öğrencilerin sırt çantalarında molotof bulunduğunu söyleyerek “Ben bu üniversitenin yönetimini anlayabilmiş değilim, bunlar samimi değiller. Yine aynı şekilde bir toplantı sırasında, öğrenciler toplantı mahaline gelerek taşlamaya başladılar. Bu son olay ise bunun çok çok ötesinde. Polis oraya neden geldi? Kampüse sırt çantalarında bulunan molotoflarla gelen kişiler, eylem sırasında bunları yaktılar ve bunun üzerine polis destek istedi.” dedi.
 
“DERSE GİRSENİZ NE OLUR, GİRMESENİZ NE OLUR"
 
Erdoğan ODTÜ’lü öğrencilere destek olan öğretim görevlilerine de ateş püskürdü. Derslere girmeyerek polis şiddetini protesto eden öğretmenlere şöyle seslendi:
 
“Siz nasıl bir üniversitesiniz. Sizin yetiştirdiğimiz öğrenciler bunlarsa Türkiye batmıştır. Bu öğrenciler uydumuz fırlatılırken gururlanacağı yerde lastik yakıp eylem yapıyor. Sonda neymiş ODTÜ’de öğretim görevlileri protesto için derse girmiyormuş. Sonra neymiş protesto için derse girmiyorlarmış. Girseniz ne olur girmeseniz ne olur. Zaten sizin öğrettikleriniz anca bunlar gibi olur.”
 
Erdoğan’ın bu cümlelerle sataştığı; eğitimini, öğretmenlerini ve öğrencilerini sert sözlerle eleştirdiği Orda Doğu Teknik Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösteriliriyor. Hatta Erdoğan’ın ODTÜ kampüsüne, fırlatılışını seyretmeye gittiği Göktürk-2 füzesi de ODTÜ’lü mühendislerin elinden çıkma.
 
DÜNYANIN EN İYİLERİ ARASINDA
 
8 yıldır “Dünyanın En İyi 200 Üniversitesi” sıralamasını yapan İngiliz Times Higher Education (THE) bu kez de üniversiteleri “saygınlıklarına” göre sıraladı. Harvard’ın birinci sırada olduğu listede Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ilk 100’e girerek, “devler liginde” yer aldı.
 
İlk kez bir Türk üniversitesi, Harvard, Oxford, Stanford, Cambridge gibi dünya devleri arasında “saygınlıkta” kendine yer bulmuş oldu.
 
İşte ODTÜ’nün sayısız başarılarından bazıları:
 
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün (MIT) ev sahipliği yaptığı ve 112 uluslararası takımın katıldığı “7th IGEM- International Genetically Engineered Machine” yarışmasında, ODTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü öğrencileri, “Wound Dressing” (Yaraların İyileştirilmesi) konulu projeleri ile gümüş madalya kazandı.
 
METU-Ankara IGEM Takımı, “MethanE.coliC” projesi ile Avrupa elemelerinde bronz madalya kazandı.
 
Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu Anatolian Craft Ekibi, ABD’de AIAA (American Institute of Aeronautics and Astronautics) organizasyonunda ve Cessna Aircraft Company ile Raytheon Missile Systems sponsorluğunda yapılan “Design-Build-Fly” adlı tasarım yarışmasında, 69 takım arasında 6. oldu.
 
Üç yüksek lisans öğrencisi “Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Üniversite-Sanayi İşbirliğinde En Başarılı Tez Ödülü”nü aldı.
 
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan grup; Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın “Ulusal Tıbbi Cihaz Yarışması”nda birinci oldu.
 
GÖKTÜRK 2 DE ODTÜ’LÜ MÜHENDİSLERİN BAŞARISI
 
Başbakan Erdoğan’ın TÜBİTAK’ta fırlatılışını izlediği Göktürk 2 uydusu da ODTÜ mezunu bilim insanlarının elinden çıktı.
 
Erdoğan’ın öve öve bitiremediği yerli üretim Göktürk 2 uydusunun fırlatma kampanyası yöneticisi ve proje teknik lideri Ali Ömer Kozal, 2001 Yılı ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü mezunu.  (CTK)

Haberin kaynağı için tıklayın: http://sozcu.com.tr/gokturk-2-odtulu-muhendislerin-eseri.html

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com