Göl arazisinden bereket fışkırıyor

Göl arazisinden bereket fışkırıyor
Devlet tarafından vatandaşlara toprak temin etmek amacıyla 50 yıl önce kurutulan 18 bin 500 dekarlık Simav Göl arazisinden bu yıl adeta bereket fışkırıyor.

Devlet tarafından vatandaşlara toprak temin etmek amacıyla 50 yıl önce kurutulan 18 bin 500 dekarlık Simav Göl arazisinden bu yıl adeta bereket fışkırıyor.
Küresel ısınmanın da etkisiyle son birkaç yıldır gerçekleşen kuraklık sebebiyle verimin iyice düştüğü Simav göl arazisinde bu yıl rekor düzeyde ürün almanın sevinci yaşanıyor. Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner. Bu yıl göl arazisinde mısır, fasulye, ayçiçeği, kavun, karpuz, domates ve biber yetiştirenlerin yüksek verim nedeniyle bayram ettiğini bildirdi Göl arazisinin kurutulduğu ilk yıllarındaki verim oranına geri döndüğünü ifade eden Bütüner, üreticilerin mısır ve ayçiçeklerini hasat edebilmek için merdiven kullanmak zorunda kaldıklarını söyledi. Geçen yıl dekara 50 kilograma kadar düşen kuru fasulye üretiminin bu yıl 7 kat artış göstererek 350 kilograma kadar çıktığını, dekara 90 kilogram civarında olan ayçiçeği veriminin de 5 misli artarak dekara 450 kilograma kadar yükselmesinin üreticilere bayram havası yaşattığını söyledi.
Göl arazisinde yetişen mısırların boylarının üç metreye yaklaştığını ileri süren Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, boyları 3 metreye yaklaşın mısırları hasat etmek için üreticilerin merdiven kullanmak zorunda kaldığını anlattı.
Bol verim yüzünden bu yıl üreticilerin ayçiçeğini elle yapmak yerine biçer döverler vasıtasıyla yapmak zorunda kaldığını ifade eden Bütüner, “Göl arazisinden adeta bereket fışkırıyor. Göl arazisi kurutulduğu 50 yıl öncesinin verimine geri döndü. Bunun sebebi de ilkbahar ve kış aylarında ilçe geneline düşen yıllık 200 kilogram dolayındaki yağışa bağlıyoruz” şeklinde konuştu.
Bütüner, kurutulmuş göl arazisindeki humuslu ve alüvyonlu toprakların yeterli suyla bulaşmasının ardından böyle bir verim artışının yaşandığına inandıklarını kaydetti.
Bütüner, göl arazisinde verim düşüyor diyenlerin yanıldığını iddia ederek,” Bu yıl gerçekleşen verim artışı bunun en güzel göstergesidir. Topraklarımıza iyi bakım yapıldığında eski verimi vereceğinin bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com