Gölcük Belgelerinden Müebbetlik Suç Çıktı

Gölcük Belgelerinden Müebbetlik Suç Çıktı
Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç için iki kez ağırlaştırılmış müebbet istendi.

Donanma Komutanlığı'nda ele geçen belgeler üzerinden hazırlanan iddianamede, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç için iki kez ağırlaştırılmış müebbet istendi.

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgelere ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç'ın da aralarında bulunduğu 10 şüpheli hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet istendi. Kadir Sağdıç, Balyoz Davası'nda da tutuklu olarak yargılanıyor.

İddianame 97 sayfa

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Aksoy, Gölcük Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgelere ilişkin yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Savcı Aksoy, soruşturma kapsamında tutuklanan şüpheliler Behçet Altıntaş, Kemalettin Yakar, Erdinç Yıldız ve Mehmet Can Çağlar ile tutuksuz şüpheliler Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç, Deniz Kurmay Kıdemli Albay Ali Türkşen, Halil Cura, İsmail Bak, Hüseyin Hançer ve Tanju Veli Aydın hakkında hazırladığı 97 sayfalık iddianame, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

İddianamede, Sağdıç, Türkşen, Cura, Hançer ve Bak'ın “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek” ile “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. İddianamede, ayrıca şüphelilerin “silahlı örgüt üyesi olmak” suçundan da 5 ila 10'ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi. Savcı Hüseyin Aksoy, iddanamenin Poyrazköy Davası'yla birleştirilmesini talep etti. Hazırlanan iddianame mahkemece incelenerek kabulü ya da reddi konusunda bir karar verilecek.

Poyrazköy'ün krokisi çıkmıştı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar doğrultusunda 6 Aralık 2010 tarihinde Gölcük Donanma Komutanlığı'nda arama yapılmıştı. Arama sırasında bir odada döşemenin altına gizlenmiş 10 çuval belge bulunmuştu. Çuvallarda Balyoz Harekat Planı'na ilişkin yeni belgelerin yanı sıra Poyrazköy'deki muhimmatın yerini gösteren krokiler çıkmıştı.

Taraf

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com