Gönüllü Türkiye Sosyal Katılım ve Değişim Projesi

Gönüllü Türkiye Sosyal Katılım ve Değişim Projesi
2011 Avrupa Gönüllülük Yılı çerçevesinde Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı tarafından hayata geçirilen "Gönüllü Türkiye Sosyal Katılım ve Değişim Projesi" kapsamında düzenlenen "Gönüllü Buluşmaları'' konferansı yapıldı.

2011 Avrupa Gönüllülük Yılı çerçevesinde Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı tarafından hayata geçirilen 'Gönüllü Türkiye Sosyal Katılım ve Değişim Projesi' kapsamında düzenlenen 'Gönüllü Buluşmaları'' konferansı yapıldı.
2011 Avrupa Gönüllülük Yılı çerçevesinde Avrupa Birliği Bakanlığı Türk Ulusal Ajansı tarafından hayata geçirilen 'Gönüllü Türkiye Sosyal Katılım ve Değişim Projesi' kapsamında Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin desteği ile gerçekleştirilen 'Gönüllü Buluşmaları” Kütahya Valisi Kenan Çiftçi'nin katılımıyla 1geçtiğimiz günlerde DPÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde gerçekleştirildi.

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan'ın yaptığı açılış konuşmasından sonra böyle bir proje ve programda Kütahya'yı 10 il'in içine aldığı için sayın Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve ekibine teşekkür ederek sözlerine başlayan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi; “Ben kendi hayatımdan burada, gönüllülük esasına uyan bazı noktaları ve zamanları paylaşmak istiyorum. Benim ilk Avrupa'ya gidişim 6.5 yaşında oldu. 1. Sınıfa Almanya'da başladım. Bunun bana ne faydası oldu? oradaki sistemi, yaşam tarzını, insanların hayatlarını, ne düşündüklerini ve neler yaptıklarını hem fiziki hem manevi cihette görme fırsatım oldu. Bunda da ben Ülkeye geldikten sonra daha fazla çalışma gayret ve çabası içerisine girdim. Başka bir zamanda da bir yıl İngiltere'de kaldım ve oradan da başka bir şeyler aldım ve verdim. Yani gördüğünüz ve yaşadığınız her yerde etkileşim içerisindesiniz. Kütahya'da da uygulamaya başladığımız Bencmarking örneği gibi. Yeniden Dünyayı keşfetmenin manası yok. Dolayısıyla bizim bütün Avrupa'yla, Avrupa insanı ile karşılıklı birbirimizi sevmemiz adına karşılıklı gidip gelmemiz lazım. Can Yücel'in şiirinde dediği gibi “Ne Kadar Seversen, O kadar Sevilirsin” dedi.
Daha sonra Vali Çiftçi sözlerini Yunus Emre'nin “Gelin Tanış Olalım. İşi Kolay Kılalım. Sevelim Sevilelim. Dünya Kimse Kalmaz” şiiri ile tamamladı.
Daha sonra, Türkiye'de gönüllülük değerlerini yükseltmek amacıyla başlatılan Gönüllü Türkiye Sosyal Katılım ve Değişim Projesinin lansmanı ve açılış konferansının 27 Ekim 2011 tarihinde AB Bakanı Egemen Bağış'ın katılımıyla İstanbul Küçükçekmece gerçekleştirildiğini açıklayan Şebnem Şahin; “Açılış konferansına Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye Delegasyonu, Birleşmiş Milletler Gönüllüleri, Türkiye genelinde yerel yönelimler (valilik ve belediye) AB ofisleri ve STK temsilcileri ile gönüllüler de katıldı. Proje kapsamında düzenlenecek olan diğer 'Gönüllü Buluşmaları” ise Bilecik, Afyonkarahisar, Konya, Adana, Malatya, Şanlıurfa ve Trabzon illerinde gerçekleştirilecek.” dedi.
Bireylerin, gönüllü faaliyetler yoluyla sosyal yaşama aktif katılımının sağlanması ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal uyumunun artırılması amacıyla AB Konseyi tarafından 2011 yılı “Avrupa Gönüllülük Yılı” olarak belirlendiğini açıklayan Şahin; “Avrupa Gönüllü Yılı amaçları doğrultusunda ulusal düzeyde, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programlarının ülke içinde tanıtılması, koordinasyonu, yürütülmesi amacıyla kurulmuş olan Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans), Türkiye'de gönüllülük değerlerini yükseltmek amacıyla, 2011 Avrupa Gönüllülük Yılı etkinlikleri kapsamında “Gönüllü Türkiye Sosyal Katılım ve Değişim Projesi” ni uygulamaya başlamıştır. Proje ile iyi uygulama ve deneyimlerin paylaşılmasıyla gönüllüğü yaygınlaştırmak, gönüllü olmanın değeri ve önemi ile ilgili farkındalık yaratmak, Avrupa Gönüllü Hizmetinin tanıtımını yapmak ve bu hizmete katılımı artırmak hedeflenmektedir.
Proje kapsamında, ulusal ve uluslararası katılımlı açılış ve kapanış konferanslarının yanı sıra Türkiye'nin 7 bölgesinde yer alan toplam 10 farklı ilde “Gönüllü Buluşmaları” gerçekleştirilecektir. Ayrıca, gönüllülerin hikayelerini paylaşacakları bir ortamın oluşturulacağı “En İyi Gönüllü Hikayesi Yarışması” gerçekleştirilecektir.
“Gönüllü Buluşmaları” Edirne, Çanakkale, Kütahya, Afyonkarahisar, Bilecik, Konya, Adana, Şanlıurfa, Malatya, Trabzon illerinde gerçekleştirilecektir. Buluşmalar kapsamında gönüllülük, Avrupa Gönüllülük Yılı, Avrupa Gönüllü Hizmeti ve akreditasyon ile ilgili bilgilendirme toplantıları ve çalıştaylar gerçekleştirilecektir.
“En İyi Gönüllü Hikayesi Yarışması” ile başarılı ve ilham veren gönüllülük örneklerinin ödüllendirilerek görünür hale getirilmesi ve gönüllülüğün teşvik edilmesi amaçlanıyor. Yarışmaya 18-30 yaş arasında bir STK, kurum ya da kuruluşun sosyal sorumluluk projesinde görev almış tüm gönüllülere yönelik gerçekleştirilecektir” dedi.
Programa Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan, Vali Yardımcısı Metin Selçuk, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve öğretim görevlileri katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com