'Google dijital pazarlamacılığı baltalıyor'

'Google dijital pazarlamacılığı baltalıyor'
En büyük arama motorunun kullanıcıların kişisel mahremiyeti adına yaptığı hamle, kar amacı güttüğü iddiası ile tepki çekiyor.

Google'ın 'kişisel mahremiyeti' koruma adına yaptığını söylediği hamle yeni bir tartışma konusu yarattı.

Google artık Google hesaplarından birine girilerek arama motorunda yapılan sorgulamalarda şifrelenmiş olarak kişisel verilerin korunacağını söyledi. Bu hamle ise Arama motoru optimisasyonu endüstrisinde, müşterilerine daha iyi hizmet sunmalarının önüne geçildiği ve Google'ın kendi hizmeti olan Adwords'ün öne çıkarıldığı gerekçesiyle tepki çekti. Özetle bu hamle kişisel mahremiyeti korumak için değil karları arttırma amacıyla yapılmış bir karardır düşüncesindeler.

The Telegraph'ta yazan dijital ticaret alanında danışmanlık veren Rob Jackson "Google'ın 'mahremiyet'e yönelik hamlesi sadece kar amacıyla yapılıyor" adlı makalesinde;

DİJİTAL PAZARLAMACILAR KIZGIN
"Arama motoru Google, kullanıcıların gmail gibi google hesaplarına girerek yaptıkları arama sorgusu verilerini  internet sitelerine, Adwords pazarlama platformu yoluyla bir ödeme yapılmadığı müddetçe, yollamayacağını ilan ederek dijital pazarlamacıları kızdırdı.

İNTERNET SİTESİ SAHİPLERİ ARAMA ETİKETLERİ VERİLERİNİ ELDE EDEMEYECEK
Bugünden itibaren, google hesaplarından birine girdiğiniz zaman, kullanıcılar verileri şifreleyen bir protokol kullanarak güvenli bir şekilde arama yapabiliyorlar, böylece onların ziyaret ettiği internet sitelerinin yöneticileri kullanıcıları hangi arama etiketlerinin(arama anahtarlarının) oraya yönlendirdiğini göremeyecekler. " diyor.

RESMİ AÇIKLAMA: KİŞİSEL MAHREMİYET İÇİN YAPILAN BİR HAMLE
Google'ın kendi resmi blogundan bu gelişmeyi nasıl açıkladığına da yer veriyor;

"Arama giderek kişeselleşmiş bir deneyim haline gelmeye başladığından, yolladığımız kişiselleşmiş arama sonuçlarını korumanın artan önemini fark ettik. Bunun neticesinde, google hizmetlerine girerek arama yapan kullanıcılar için arama deneyimi özelliklerini iyileştiriyoruz. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, pek çoğunuz kendinizi, google hesaplarından birine girdiğiniz zaman, https://www.google.com'a yönlendirilmiş bulabilirsiniz. Bu değişiklik sizin arama sorgularınızı ve Google'ın arama sonuçları sayfasını şifreliyor."

'MAHREMİYET İÇİN DEĞİL KAR AMACIYLA  YAPIYORLAR'

Jackson Google Adwords'u kullanan reklamcıların ise kendi sitelerine giren kullanıcılar hakkında temel(anahtar sözcük) bilgilerini almayı sürdüreceklerini söylüyor. Bu yüzden de arama motoru optimisasyonu endüstrisinden uzmanlar bu değişikliğin kişisel mahremiyeti korumaktan ziyade kar elde etmek için yapıldığını söylüyorlar diyor.

DİJİTAL PAZARLAMACILIĞA DARBE OLARAK GÖRÜYORLAR
Arama motoru optimisasyonu endüstrisi internet sayfalarını Google arama sonuçları sayfasında kendileri için daha görülebilir kılmak için manipüle ediyorlar. Bu gelişme ile birlikte bu endüstrinin pazarlamacıları anahtar sözcük yönlendirme verilerine ulaşamayarak, ticari istihbarat açısından değerli bir unsurunu kaybetmiş oluyor.

İNTERNET SİTELERİNİN STRATEJİLERİNİ OLUMSUZ ETKİLEMESİ SÖZ KONUSU
Jackson böylece, bu dijital pazarlamacıların artık kullanıcıları internet sitesine hangi anahtar sözcüğün yönlendirdiğini göremeyeceklerlerini ve şirketlere tüketecileri  kendilerine daha iyi nasıl çekeceklerine dair tavsiyede bulunamayacaklarını söylüyor.

"Sadece İngiltere'de arama motoru pazarlaması endüstrisi 2.3 milyar pound'un üzerinde bir değerde. Geçen hafta Google çeyrek karını yaklaşık 10 milyar dolar olarak açıkladı. Böylesi bir değişimin sadece kişisel mahremiyet adına yapıldığına inanmak zor" diye de ekliyor.

Londra'daki arama motoru optimisasyonu endüstrisinden Rob Watts " bunun bu endüstriyi biraz daha zora sokmak ve Adwords pazarlamasına biraz daha çekici hale getirmek için oynanan bir başka oyun olduğu açık." diyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com