Google ilk raundu kaybetti

Google ilk raundu kaybetti
Amerika Birleşik Devletleri'nde bir jüri, internet arama devi Google'ın Java yazılımı konusunda Oracle şirketinin telif haklarını ihlal ettiği sonucuna vardı. Dava yazılım şirketi Oracle tarafından açılmıştı.

Oracle, teknoloji alanında görülen en büyük tazminat davasında Google'dan 1 milyar dolar talep ediyordu.

Ancak jüri, Google'ın telif mevzuatında öngörülen 'adil kullanım politikası'na uygun davranıp davranmadığı konusunda hükme varamadı. Bu da Oracle'ın talep ettiği tutarda tazminat alabilme ihtimaline darbe vurabilecek bir gelişme olarak görülüyor.

Mahkeme, Google'ın mobil işletim sistemi Android'in dokuz satırında Java yazılımının telif haklarını ihlal ettiğine hükmetti.

Jüri bundan sonraki aşamada Oracle'ın Android'in iki ayrı Java patentini ihlal ettiği iddialarına ilişkin kanıtları görüşecek.

BBC Türkçe'nin haberine göre, üç bölümden oluşan davanın ilk aşamasında telif haklarının ihlal edilip edilmediği, ikinci aşamasında patent uzlaşmazlığı, üçüncü aşamasında ise tazminat taleplerine odaklanılacak.

Davanın patent aşamasına geçilecek olunmasına karşın telif hakları kısmının henüz çözüme kavuşturulamadığına dikkat çekiliyor. Bu anlaşmazlığın açıklığa kavuşturulması için San Fransisco'da görülen davanın yargıcı William Alsup'un, ABD yasalarında Java'ya ait uygulama programlama arayüzlerinin (API) telifli eser olarak kabul edilip edilemeyeceğine karar vermesi gerekiyor.

Java program dili lisans gerekmeksizin herkesin kullanımına açık olduğu için dava Google'ın Java'yı kullanmasıyla değil, Android üreticisinin 37 uygulama programlama arayüzü kullanımıyla ilgili. Bu arayüzler, Java uyumlu yazılımlar oluşturulmasına olanak sağlıyor.

JAVA ANLAŞMAZLIĞI

Oracle, kendi telifli ürününü kullanıp ücretsiz dağıtarak Google'ın kendisinin Java'yı cep telefonu üreticilerine satma olanağına darbe vurduğunu savunuyor.

Aralarında Sharp, Samsung, LG ve Sony'nin de olduğu pek çok cep telefonu üreticisi, Android işletim sistemlerini kullanıyor.

1995'te piyasaya sürülen Java, yazılımların bir işletim sistemine bağlı kalmadan, farklı pek çok bilgisayar platformunda birden çalışabilmesine olanak tanıyor.

Yazılım ve bilgisayar ürünleri geliştiren Oracle 2009 yılında Java'nın yaratıcısı Sun Microsystems'i satın aldığı zaman Java'nın telif haklarının mülkiyetini de devralmış oldu.

Oracle fikri mülkiyetinin kullanılması ve Android'in ücretsiz şekilde paketlere eklenmesiyle kendilerinin cep telefonu üreticilerinden Java için lisans ücreti talep etme olasılığını ortadan kaldırdığını öne sürüyor.

Şirket Google'ı zaten herkese açık olan Java'yı kullanmasından çok, yazılım geliştiricilerin Java ile uyumlu kod yazmasına olanak veren uygulama arayüzleri dolayısıyla suçluyor.

Oracle davayı kazanırsa Google'ın Play yazılımındaki bazı uygulamaların yeniden yazılmasını gerektirebilir.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com