Google sokak görünümü başladı

Google sokak görünümü başladı
Tayland’daki 3 merkezi bölgeye ait sokak görüntüleri artık Google Maps üzerinden canlı olarak görüntülenebilecek.

Google Tayland ve Tayland Turizm Birliği'nin ortak çalışmasıyla hazırlanan görüntüler, kullanıcıların Bangkok, Chiang Mai ve Phuket sokaklarını tüm dünyadan 360 derece izleme imkanı sağlıyor.

Tayland’da uygulamanın kullanılabildiği yerlerde, Google Maps üzerindeki en küçük noktaya kadar yakınlaştırma yapılabiliyor ya da turuncu ''Pegman'' simgesi haritanın sol tarafında, maviyle renklendirilmiş sokaklara sürüklenebiliyor. Yerel kullanıcılar 360 derece panoramik görüntüleri kullanarak gidecekleri restorana varmadan önce güzergahı kontrol edebiliyor, yollar hakkında fikir edinebiliyor, buluşma noktaları ayarlayabiliyor ya da yaşadıkları yeri daha iyi tanıma imkanı buluyor.

Google Asya Pasifik Küresel İletişim ve Kamu İşleri Yöneticisi David Marx yaptığı açıklamada, “Toplanan bütün görüntüler Taylandlılar için olduğu kadar, bütün dünyanın görebilmesi için de önemli. Bangkok'un yan ısıra Phuket ve Chiang Mai'nin de yüzde 95’inin fotoğraflarını topladık. Artık bu yerlerin 360 derece panoramik sokak görüntülerine sahibiz” dedi.

Tayland iş hayatı da Google Maps’i kendi internet sitelerine koyabilme imkanı ile bu sistemden yararlanabiliyor. Mesela otel müşterileri otellerinin neye benzediğini ve etrafında neler olduğunu görebiliyor. Turistler Tayland'a gitmeden önce tatillerini planlayabiliyor ve ülke hakkında fikir sahibi olabiliyor. Trafik, fotoğraflar, hava durumu, web kameraları gibi fonksiyonları bulunan Google Maps’teki trafik fonksiyonunun Bangkok’ta en çok kullanılacak özellik olması bekleniyor.

Google Tayland Pazarlama Müdürü Pornthip Kongchun yaptığı açıklamada, “Google Trike aslında özel olarak tasarlanmış bir bisiklet. Bisikletin üzerinde bir kamera var ve biz bunu arabaların daha az girdiği yerlerde kullanıyoruz” dedi.

Üzerinde 360 derece fotoğraf çekebilen kameralar bulunan "Google Trike" isimli üç tekerlekli bisikletler Tayland’a henüz ulaştı ve yakında hizmet vermeye başlayacak. Bu özellik sayesinde dışarıdan görülemeyen mekanların içi dahi görülebilecek. Örneğin turistlerin ilgisinin yoğun olduğu yerlere girebilme imkanı, hatta bazı tapınakları daha yakından fotoğraflayabilme imkanı olabilecek.

Tayland Turizm Birliği Ataşesi Suraphon Svetasreni de sokak görünümlerinin Tayland turizmi için ne kadar önemli olduğu vurgulayarak, “Her geçen yıl bu teknolojinin turizmin anahtarı olduğunu daha iyi anlıyoruz. Bu sistem farkındalığı yükselten ve Tayland etrafında seyahatleri artıran güçlü bir platform” dedi.

Daha önce İngiltere’de Stonhenge ya da İtalya’da Pompei’de olduğu gibi Google Trike’ın halihazırda Ayutthaya ve Sukhothai’nin tarihi yerlerinde kullanılabileceğini bildirmişti. Fakat yetkililer tavsiyelere açık olduklarını ifade ediyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com