Google'da dikkat çeken gelişmeler!

Google'da dikkat çeken gelişmeler!
Birçok teknoloji şirketi gibi hareketli bir sene geçiren Google, mobilden tutun da sağladığı servis hizmetlerine, uygulama dünyasından tutunda telefon ve tablet geliştirmeye kadar yoğun bir yıl geçirdi. Andorid, Google +, Google Drive, YouTube ve Google N

SANSÜRSÜZHABER-ÖZEL Birçok teknoloji şirketi gibi hareketli bir sene geçiren Google, mobilden tutun da sağladığı servis hizmetlerine, uygulama dünyasından tutunda telefon ve tablet geliştirmeye kadar yoğun bir yıl geçirdi. Andorid, Google +, Google Drive, YouTube ve Google Nexus ile verimli bir yılın sonuna gelirken 2012 yılında yaşanan bu gelişmeler 2013 yılının beklentilerini de üst düzeye çıkarmış oluyor. Gelin Google ürünlerinin 2012 yılına hızlı bir bakış yapalım.

Android kullanımının bir önceki yıla oranla arttığı bir yıl oldu 2012. Özellikle Samsung’un da büyük desteği ile Android kullanımı artan Google, uygulama sayısını da arttırmış durumda. Samsung Galaxy S3, Galaxy S3 mini, Note II ve Samsung Galaxy Tablet ile Android iOs konumuna taşınmaya başladı. Bir nevi Samsung’un Apple ile davalı olmasının verdiği motivasyonla çıkardığı ürünler Google’a yaradı diyebiliriz. Bugüne kadar Android işletim sistemini kullanan 500 milyon cihaz Google Play’e kayıt yaptırarak aktive oldu. Muazzam bir rakam olan 500 milyonun Google Play’in uygulama mağazasını da geliştirdi ve indirme sayısını on katta fazla arttırdı. Bir önceki sene Android işletim sistemi kullanan cihaz sayısının 100 milyonlar civarında olduğu düşünülürse 5 katın üzerinde bir büyüme gerçekleştirilmiş durumda. Tabi yine Samsung’un hakkını vermek gerekiyor. Haziran ayından beri sadece S3’ün 30 milyonun üstünde satış yaptığı gerçeğini göz ardı etmemek gerek. Ayrıca Android işletim sisteminin aksaklıklarını gideren bir güncelleme olan Jelly Bean 4.1’in yılın ortasında kullanıma sunulması da işletim sisteminin Apple ile olan aralığı kapatmada yardımcı olduğunu söylemek mümkün.

Google+’a baktığımız zaman hızla artan kullanıcı sayısı ve hizmet ağının genişliği ile sosyal ağlar arasında haraketli yıl geçirenlerin başında geliyor. Google + Hangout aracılığı ile canlı yayın yapma imkânı sunan sosyal ağ, birçok konferans ve programa da ev sahipliği yaparak 2013 yılın video streaming açısından ne denli önemli bir yıl olacağının sinyallerini verdi.

Google’ın sufuğu mobil cihazlardan özellikle Amerika’da kısa sürede tükenen Google Nexus 4 dikkati çekiyor. LG ile işbiriliği yaparak üretilen Nexus 4 299 dolarlık satış fiyatı ile akıllı telefon piyasasını alt üst etmiş durumda. Google’ın burada önemli bir stratejisi mevcut. Android kullanımını arttırmak için maliyetine satış yapan Google, gelir modelini uygulama ve mobil reklamdan elde etmeye odaklanmıştı. Bunun yanı sıra yıl içerisinde piyasaya sunulan Nexus 7 tablet yeni bir cihaz kategorisi yaratarak 7inç ekranlı tabletleri kullanıcıya sevdirmiş ve Apple’da bu harekete duyarsız kalamayarak iPad Mini’yi üretmişti.

Bu yılın Google açısından en dikkat çekici hizmet ise Google Drive idi. iCloud benzeri bir yapılandırma olan Drive, online veri saklama platformu olarak çok ilgi gördü diyebiliriz. Gmail hesabınızı da bağlayabildiğiniz Drive, kısa zamanda 10 milyon kullanıcı barajını geçerek Google’ın ne denli önemli bir hizmeti hayata geçirdiğinin kanıtı oldu.

Google’ın birkaç yıl önce satın aldığı YouTube içinse bu yılki en önemli durum, tak bir videonun milyar gösterimi geçerek yeni bir çağ başlatmasıydı. Evet herkesin bildiği gibi Gangam Style parçasıyla ortalığı kasıp kavuran PSY bir fenomen haline gelirken, YouTube üzerinde izlenme sayısı da 1 milyarı geçen ilk video oldu.

Bakalım verimli bir yıl geçiren Google’ı önümüzdeki yıl neler bekliyor…

Bülent Kocabaş

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com