Google'dan Douglas Adams doodle'ı

Google'dan Douglas Adams doodle'ı
Google ünlü bilimkurgu ve mizah kitabı Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin yaratıcısı Douglas Adams'ın doğum gününü unutmadı.

Douglas Adams ünlü bilimkurgu ve mizah yazarıdır. Douglas Adams gerçekten efsane olan Otostopçu'nun Galaksi Rehberi adlı radyo oyununu 13 yıl boyunca yazdı. Eserleri dilden dile çevrildi. Ünlü senaryo ekibi Monty Phyton üyesi oldu. Yetmedi, ortalığı kasıp kavuran Dr. Who adlı efsane mizah dizisinin senaryo ekibine dahil oldu.

DOUGLAS ADAMS KİMDİR?

Douglas Admas 11 Mart 1952'de İngiltere'nin Cambridge kentinde doğdu. Okuldan mezun olduktan sonra ilginç işlerde çalıştı. bir hastanede hizmetlilik, inşaat işçiliği, kümes temizlikçiliği, bir Arap aile için korumalık yaptı.

BBC'ye giren Adams Dr. Who dizisinin senaryo ekibine katıldı. Üç bölümü yazdı.

Douglas Adams ünlü mizah yazar topluluğu Monty Pyton grubundan Graham Chapman ile birlikte de çalıştı.

Douglas Adams asıl ününü BBC'deki Otostopçunun Galaksi Rehberi radyo oyunuyla yaptı. Bu oyundan yazdığı Otostopçunun Galaksi Rehberi beşlemesi 1979'dan 1992'ye kadar 5 ayrı ciltte basıldı.

Douglas Adams aynı zamanda bilgisayar oyunları sektörüne de katkıda bulundu. Bureaucracy ve Starship Titanic oyunlarının yaratıcısı oldu. Starship Titanic daha sonra Terry Jones tarafından kitap olarak da yazılıp basıldı.

11 Mayıs 2001'de ABD'nin Kaliforniya eyaletinin Santa Barbara kentinde öldü. Yazar, 49 yaşında spor yaparken bir kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.

Douglas Admas çevresinde tembel, rahat ancak hiç kimsede olmayan orijinal bir espri ve mizah anlayışına sahip kişilik olarak görüldü. Bilimkurgu eserleriyle günlük hayatın birçok kesimini hicvetti.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com