Google'dan Londra 2012 Masa Tenisi doodle'ı

Google'dan Londra 2012 Masa Tenisi doodle'ı
Londra Olimpiyatları milyarlarca izleyicinin takibiyle sürüyor. Arama motoru Google’de olimpiyatlar için her gün yeni bir Doodle yaparak, olimpiyatlar hakkında bilgilere anlık ulaşılmasını sağlıyor.
Google’nin 2 Ağustos için yaptığı Doodle’de Masa Tenisi konusunun işlendiğini görüyoruz. Masa tenisi sporu Londra 2012 Olimpiyatlarında sürüyor.
 
Dün yapılan Masa Tenisi tek kadınlar bireysel yarışısında Çin’e altın madalya gitti. Çinli Li Xiaoxia masa tenisi bireysel kadınlar yarışında altın madalyayı ülkesine götürdü.
 
MASA TENİSİ HAKKINDA
 
Masa Tenisi 2 veya 4 kişi ile oynanan bir spordur. Bu sporun salon tenisi adıyla bilinen en eski şekli 1880 li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika’daki İngiliz ordusu tarafından oynanırdı. Puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanırlardı. File olarak da kitapları kullanıyorlardı.
 
TÜRKİYE’DE MASA TENİSİ
 
Türkiye’de masa tenisinin ilk olarak 1920'lerden sonra Robert Kolej’de oynanmaya başladığı bilinmektedir. Daha sonra bu spor başta İstanbul olmak üzere tüm yurtta yayılmaya başlamıştır. Hatta İstanbul’da Altınordu Spor Kulübü’nde ilk turnuva düzenlenmiştir. 1930 yılında ilk İstanbul Şampiyonası düzenlenmiş ve Fenerbahçe Spor Kulübü’nden aynı zamanda yüzücü ve boksör olan Raşit Bey İstanbulsporlu rakibi Semih Duransoy’u yenerek sarı-lacivertli kulübü bu dalda ilk şampiyon unvanını kazandırmıştır.
 
2008 Pekin Olimpiyatları’nda Türkiye’yi masa tenisinde aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü’nde spor yapan Melek Hu bu sporda Türkiye’ye Olimpiyatlarda elde ettiği ilk galibiyeti kazandırmıştır. (SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com