"Görev şehitlerimizin isimleri yaşatılmalıdır"

"Görev şehitlerimizin isimleri yaşatılmalıdır"
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Kurban Bayramının son gününde Van'da meydana gelen 5.6'lık depreme görevleri başındayken yakalanan ve üç gün sonra cansız bedenlerine ulaşılan D

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, Kurban Bayramının son gününde Van'da meydana gelen 5.6'lık depreme görevleri başındayken yakalanan ve üç gün sonra cansız bedenlerine ulaşılan DHA muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir'in hayatlarını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı mesajı yayınladı.
Görevleri başındayken enkaz altında kalarak yaşamlarını yitiren her iki isminde Türk basın şehitleri arasında anılacağını belirten Sertel, “Görevleri başındayken yaşamlarını kaybeden iki meslektaşımız Türk basın tarihine görev aşkının, mesleğimizin cefakar yanlarının acı bir hatırası olarak geçeceklerdir. Görev şehidi her iki meslektaşımızı her zaman saygı ve özlemle anacağız. Görev şehitlerimizin isimleri sonsuza dek yaşatılmalıdır. Bu konuda iktidara ve yerel yönetimlere çağrıda bulunuyorum” diye konuştu.
'ÇOK ACI HABER'
Gazetecilerin çok zor şartlar altında çalıştığını ifade eden Sertel, şunları söyledi: “9 Kasım Çarşamba akşamı meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremde, lobisinde haber geçtikleri Bayram Oteli'nin yıkılmasıyla enkaz altında kalan DHA muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir'in vefatını derin bir üzüntü ile öğrendim. Dualarımız onlarlaydı, aldığımız acı haberle yıkıldık. Meslek yaşamlarında önemli başarılara imza atan, kendilerini şahsen tanıdığım iki arkadaşımızı kaybettik. İlk depremde 600'ün üzerinde vatandaşımızı kaybetmişken, üzerinden iki hafta geçmesine rağmen binalarda herhangi bir önlem alınmaması, boşaltılmaması yıkımdan ziyade tam anlamıyla cinayet olmuştur. Gazetecilerin ne denli zorlu şartlarda çalıştıkları, nerede olursa olsun felaket bölgesine ilk koşanlar arasında oldukları ve canları pahasına görev yaptıkları bizler tarafından bilinen ve onların hakkını hukuku savunmak için her platformda dile getirdiğimiz bir gerçekti. Ancak bu gerçeğin böylesine acı bir olayla, gözler önüne serilmesi üzüntümüzü kat be kat artırdı. Kamuoyunun haber alma hakkı adına gazeteciler neredeyse günün 24 saati kendilerini görevde hissediyor, görev yapıyor, yıpranıyor. Sendikal ve sosyal haklardan ve hatta son dönemde ellerinden alınan yıpranma hakkından mahrum olmasına rağmen büyük bir özveriyle çalışıyorlar ve görev şehidi oluyorlar. DHA muhabirleri sevgili kardeşlerimiz Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir'e Tanrı'dan rahmet, geride kalan ailesi, yakınları, Doğan Haber Ajansı çalışanlarına ve Türk basın camiasına başsağlığı diliyorum.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com