Görev süresinde kritik gün yarın

Görev süresinde kritik gün yarın
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün mevcut görev süresinin kaç yıl olduğu ve bir daha seçimlere katılıp katılamayacağı tartışmalarında son noktayı koyacak olan Anayasa Mahkemesi'ndeki davada yarın kritik gün.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresi için yarın toplanacak olan Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihine karar verecek.

CHP, Cumhurbaşkanı'nın görev süresini belirleyen Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun bazı maddelerini iptal ve yürürlüğünün durdurulmasını Anayasa Mahkemesi'nin gündemine taşıdı. Dava ile görevlendirilen raportörün, raporunu tamamlayarak Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a sunmasının ardından rapor üyelere dağıtıldı. Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresini belirleyecek karar için Anayasa Mahkemesi heyeti yarın toplanacak. Yüksek Mahkeme heyeti, yarın Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun iptal isteminin de arasında bulunduğu 7 dosyayı görüşecek. Heyet, 09.30'da başlayacak gündem toplantısının ilk dört sırasında yerel mahkemelerden gelen itirazlarla ilgili ilk incelemeyi yapacak. Anayasa Mahkemesi heyeti, gündemin beşinci sırasında ise Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'nun iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle açılan davayı esastan karara bağlayacak.

BAŞVURU İPTAL OLURSA GÜL'ÜN GÖREV SÜRESİ 7 YIL OLACAK

Anayasa Mahkemesi raportörü, CHP’nin açtığı kritik davada, Gül’ün görev süresini 7 yıl olarak düzenleyen geçici maddenin iptal isteminin reddini talep ettiği belirtildi. Yüksek Mahkeme, CHP’nin başvurusunu iptal ederse Gül’ün görev süresi 7 yıl olacak. Gül, 2014 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı görevini yürütecek. Yüksek Mahkemenin kararıyla Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresinin 5 mi yoksa 7 yıl mı olacağı netlik kazanacak. Ayrıca Gül'ün Cumhurbaşkanlığı'na tekrar aday olup olmayacağı da belli olacak. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com