"Görevimiz spor"

Görevimiz spor
TSK Spor Gücü Atıcılık Takımı, ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde ettiği derecerlerle göz dolduryor- Titiz elemelerden geçerek takıma giren asker atıcılar, uluslararası standartlardaki atış poligonunda çalışmalarını sürdürüyor- TSK Spor Gücü Atıcılı

HALİL İBRAHİM AVŞAR - Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Spor Gücü Atıcılık Takımı, ulusal ve uluslararası yarışmalarda elde ettiği derecelerle göz dolduruyor.

AA, titiz elemelerden geçerek TSK Spor Gücü Atıcılık Takımı'na giren askerlerin çalışmalarına tanıklık etti.

Havalı-ateşli tüfek ve tabanca branşlarında faaliyet gösteren TSK Spor Gücü Atıcılık Takımı, büyükler kategorisinde 15'i bayan olmak üzere tamamı asker yaklaşık 40 atıcıdan oluşuyor.

Takımın sporcu kaynağı askeri liseler, harp okulları ve meslek yüksekokullarından sağlanıyor. Her yıl TSK bünyesinde atıcılık yarışması düzenleniyor. Yapılan müsabakanın sonucunda başarılı olanlar, aday kadroya alınıyor.

Kadroya davet edilen askerler, ulusal ya da uluslararası yarışmalardan 2-3 ay önce Kara Harp Okulu ve Jandarma Okullar Komutanlığı'ndaki uluslararası standartlardaki merkezlerde kampa giriyor.

Kampın sonunda tekrar yapılan seçmelerden de başarıyla geçebilen atıcılar, TSK Spor Gücü'nü müsabakalarda temsil etme hakkını kazanıyor.

- Madalyalara ambargo

TSK Spor Gücü Atış Takımı, Türkiye'deki atıcılık yarışmalarında madalyaları kimselere bırakmıyor.

2013 yılında Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Şampiyonası'nda 5 birincilik elde eden TSK Spor Gücü, askeri yarışmalarda da Türkiye'yi başarıyla temsil ediyor.

Tabanca takımının, Uluslararası Askeri Sporlar Konseyi (CİSM) kapsamında yapılan dünya şampiyonalarında birincilikleri bulunuyor. Tüfek takımının da 2011 yılındaki askeri olimpiyatlarda üçüncülük derecesi mevcut.

2012 Londra Olimpiyatları'na da 2 sporcu gönderme başarısını gösteren TSK Spor Gücü, şubat ayında Rusya'da gerçekleştirilecek Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası'nda da milli takımın madalya umudu olacak.

- "Özenle seçiyoruz"

TSK Spor Gücü Atıcılık Takımı Antrenörü Yüzbaşı Muhammed Topal, yaptığı açıklamada, sporcuların ve antrenörlerin TSK mensubu olduğunu belirterek, atıcıların özenle seçildiğini vurguladı.

Avcılık ve Atıcılık Federasyonu'nun faaliyet programında yer alan tüm ulusal yarışlara katıldıklarını ifade eden Topal, "Altyapılarımızı her zaman sağlam tutmaya çalıştık. Amatör branşlarda en başarılı takımız" dedi.

Topal, milli takıma giren TSK mensubu sporcuların da uluslararası müsabakalara katıldığına değinerek, "Avrupa ve dünya şampiyonu sporcularımız var. Mersin'de düzenlen Akdeniz Oyunları'nda da sporcularımız üç madalya aldı" diye konuştu.

- "Soğukkanlı olmak gerekiyor"

Sporculardan Jandarma Kıdemli Başçavuş Yusuf Dikeç de atıcılığa 2001 yılında başladığını dile getirerek, astsubaylar arasında gösterdiği performansın ardından TSK Spor Gücü Atıcılık Takımı'na seçildiğini söyledi.

Akdeniz Oyunları'nda iki madalya kazanan, Avrupa ve dünya şampiyonlukları bulunan Dikeç, atıcılık sporunda başarılı olmak için soğukkanlı ve sabırlı olunması gerektiğine işaret etti.

Dikeç, 2011 ve 2013 yılları arasında en iyi 5 atıcı arasında yer aldığının altını çizerek, "Atıcılık sporunu herkese tavsiye ediyorum. Genç bir nüfusa sahip olmamıza rağmen atıcılık sporuyla uğraşan sayısı az. Temennimiz atıcılık sporunun Türkiye'de yaygınlaşması" değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Halil Ibrahim Avsar
Yayınlayan: B. Selçuk Aval

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com